Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Łódzkie promuje drugie życie postindustrialnej Łodzi

24 listopada
09:57 2014

Województwo łódzkie jest regionem o unikalnym dziedzictwie kulturowym i ogromnej różnorodności oraz wielkich możliwościach. Aby pokazać te zalety na arenie międzynarodowej, Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego w Brukseli prowadzi cykliczne wydarzenia w ramach projektu „Łódzkie nabiera prędkości II”.

7 października w brukselskim Domu Łódzkim odbył się wernisaż wystawy fotografii pn. „Factory Reborn”. Wystawa obejmowała prace młodej artystki Agaty Melnyk. Fotografie powstawały na przestrzeni 10 lat. Dzięki pasji młodej fotografki udało się utrwalić ostatnie dni zamykanej tkalni upadającej łódzkiej fabryki Uniontex. Po blisko 10 latach Agata Melnyk znów odwiedziła tamto miejsce, by pokazać jego drugie życie po designerskiej renowacji.
Zasadniczym elementem wydarzenia była nawiązująca do tematu wystawy dyskusja o sytuacji postindustrialnych miast takich jak Łódź. Jak zauważyli moderatorzy dyskusji, miasto, jako jedyne w Polsce, ma niezwykłą i niepowtarzalną historię, ponieważ jest tworem rewolucji przemysłowej i kapitalizmu. To pokazuje wyjątkową historię Łodzi.
Dyskusja wniosła dużo ciekawych tematów do myślenia o takich miastach jak Łódź, które przeżywają transformację. Najciekawsze były wątki, mówiące o tym, jak wykorzystać zmianę miasta z pewnej monokultury — w przypadku Łodzi przemysłowej i tekstylnej — do osiągnięcia takiej zmiany, która jest nie tylko zmianą ekonomiczną, ale też społeczną czy mentalną.
Łódź najgorszy okres transformacji ma za sobą. Dziś stawiamy na nowoczesność, m.in. na przemysły kreatywne, które choć jeszcze nie są wiodące, to mają ogromne znaczenie dla przyszłości Łodzi.

Rozwój regionu, oparty na wykorzystaniu kultury wpisuje się w tematykę określaną w Brukseli jako „innowacja społeczna”. Innym przykładem rozwoju, bazującego na takiej innowacji, była dyskusja dotycząca ekonomii społecznej, która odbyła się w tym samym czasie w Łodzi w Instytucie Europejskim. W dwu specjalistycznych panelach, omawiano działania wspierające Ekonomię Społeczną. Konferencja miała pomóc uczestnikom w znalezieniu najlepszych, sprawdzonych już gdzie indziej rozwiązań.
Wymiana doświadczeń w takim gronie może również zaowocować przygotowaniem wspólnej dla wszystkich unijnych krajów ustawy o przedsiębiorstwach społecznych.

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu