Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Metamorfozy Miasta – Warsztaty Fundacji Pasaże Pamięci

Metamorfozy Miasta –  Warsztaty Fundacji Pasaże Pamięci
Lipiec 11
09:40 2016

Którędy dotrzeć na Precz Biedę? Skąd się wzięła nazwa tej ulicy? Kto miał ogrody przy ulicy św. Tekli? Jakie tajemnice skrywa Dom Ogrodnika? Kto przemieszczał się ulicami starego Tomaszowa na furach i kim byli ludzie w powozach? Komu było bliżej z cerkwi do synagogi? Na te oraz inne pytania dotyczące starego Tomaszowa będą próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy warsztatów literackich i dramaturgicznych, które odbędą się w naszym mieście w dniach 16-28 sierpnia.

Organizatorami warsztatów jest działająca od kilku miesięcy na terenie Tomaszowa Fundacja Pasaże Pamięci. Fundacja postawiła sobie za cel między innymi działanie na rzecz ochrony wielokulturowego Tomaszowa. Warsztaty są jednym ze sposobów na poznanie różnorodności zwyczajów dawnych mieszkańców miasta. Miasta, w którym przy rynku św. Józefa znajdowały się budynki stanowiące symbole różnorodności kulturowej i narodowościowej.

Podczas warsztatów wybierzemy się w podróż do przedwojennego Tomaszowa, a naszymi przewodnikami będą doktorantki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego – Karolina Wawer i Justyna Biernat. Pod ich okiem uczestnicy przygotują baśń, a następnie zaadaptują ją na scenę – mówią organizatorzy warsztatów

Dwutygodniowe warsztaty zostaną zakończone czytaniem performatywnym wspólnie przygotowanej opowieści baśniowej. Uczestnicy warsztatów spróbują odtworzyć zaginiony w zakamarkach miejskiej historii dawny świat tętniący muzyką brukowanych ulic. Poszukując śladów dawnego Tomaszowa, zastanowią się nad jego minionym rytmem, estetyką, energią płynącą z kulturowego zróżnicowania miejskiej tkanki. Porozmawiają o swoich korzeniach, pytając gdzie jest ich dom. Czytaniu performatywnemu baśni będzie towarzyszyła skomponowana przez artystkę Marię Ka muzyka wykonywana na żywo.

Szczegóły warsztatów:
http://pasazepamieci.pl/pl/metamorfozy-miasta/

Na zdjęciu zdanie w czterech językach kultur zamieszkujących dawny Tomaszów: niemieckim, rosyjskim, jidysz i polskim


 

Zobacz również

Skomentuj

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Brak komentarzy w tej chwili , czy chcesz dodać swój ?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Archiwa