Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Wesprzyj Metamorfozy Miasta

Wesprzyj Metamorfozy Miasta
Czerwiec 21
19:43 2016

Fundacja Pasaże Pamięci serdecznie zachęca do finansowego wsparcia projektu Metamorfozy Miasta, na który składają się nieodpłatne, międzypokoleniowe warsztaty edukacyjno-artystyczne. Warsztaty dramaturgiczne, muzyczne i lalkarskie planowane są na pierwsze dwa tygodnie sierpnia, a ich owocem ma być spektakl lalkowy – baśń o Tomaszowie przygotowywany pod okiem doświadczonych animatorów kultury. Fundację można wesprzeć na stroniehttps://polakpotrafi.pl/projekt/metamorfozy-miasta Do końca zbiórki pozostało jedynie kilka dni. W przypadku niezebrania kwoty, wszystkie pieniądze wrócą do darczyńców. Fundacja dziękuje wszystkim mecenasom kultury za ich gesty wsparcia.

SEN O TEATRZE

Fundacja zajmuje się także działaniami mającymi na celu zabezpieczanie materialnych śladów wielokulturowego charakteru Tomaszowa Mazowieckiego. W tym celu podjęła się trudnego zadania przygotowania i wydania książki opisującej problematykę zagadnień związanych z tomaszowskim gettem. Całością projektu Sen o teatrze zajmuje się prezes Fundacji i doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego Justyna Biernat. Tytuł projektu został zaczerpnięty z jednego z listów, jakie do swojej kochanej dziewczyny Edith pisał Izrael Aljuche Orenbach: „Czytam mało, palę dużo. Nic nie rysuję. Grać już nie umiem. Ale tęsknię, oh tęsknię za teatrem! Może Twój sen o teatrze się sprawdzi.” Wyjściem do przybliżenia tych wydarzeń będzie analiza krytyczna listów Izraela zwanego Lutkiem.

Koncepcja opracowania i wydania listów z tomaszowskiego getta pojawiła się już dwa lata temu podczas, zrealizowanego przez Ośrodek Kultury „Tkacz”, projektu Pasaże Pamięci – spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów, których twórcą a zarazem koordynatorem była Justyna Biernat. Pomysłodawczyni rozpoczęła wówczas prace nad krytyczną edycją korespondencji Lutka i Edith. W kolejnym roku listy stały się podstawą i motywem przewodnim projektu Nie/Pamieć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach którego zostały one poddane twórczej interpretacji prowadzącej do stworzenia scenariusza dramatu oraz spektaklu pod tytułem Listy z getta. Projektowi, rozpisanemu i koordynowanemu przez Justynę Biernat, towarzyszyły samodzielne prace badawcze nad treścią listów. Sen o teatrze ma na celu poszerzenie horyzontu badań nad ludnością żydowską w okresie okupacji, a w szczególności nad aktywnością artystyczną w zamkniętych społecznościach gett. Lutek prowadził w getcie Mały Teatr Sztuki oraz Koło Artystów, posiadamy również jego karykatury. Justyna Biernat otrzymała zgodę na publikację listów i karykatur Orenbacha z Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie, a projekt został wsparty rekomendacjami Profesora Grzegorza Niziołka oraz Doktor Małgorzaty Śliż-Marciniec. Projekt objęli patronatem: portal teatralny.pl oraz kwartalnik artystyczno-literacki Arterie. Książka zostanie wydana przez Fundację Pasaże Pamięci na przełomie 2017/18  roku.

Zobacz również

Skomentuj

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Brak komentarzy w tej chwili , czy chcesz dodać swój ?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Archiwa