Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Wypadek Liszowskiej. Jak długo po wypiciu nie powinniśmy wsiadać za kierownicę?

Wypadek Liszowskiej. Jak długo po wypiciu nie powinniśmy wsiadać za kierownicę?
Wrzesień 04
08:38 2014

Jeżeli ktoś myśli, że po kolacji przy winie i odrobinie snu, może wsiąść za kierownicę, bo tak czuje, i uważa, że wszystko jest w porządku, jest w dużym błędzie. Ja ten straszny błąd popełniłamprzestrzega Joanna Liszowska, aktorka, która spowodowała w Warszawie stłuczkę. W jej organizmie było 1,2 promila alkoholu. Na problem wsiadania za kierownicę następnego dnia po spożyciu alkoholu zwracają uwagę organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Przeciw pijanym kierowcom”.

Sen i prysznic po zakrapianej imprezie nie gwarantuje, że w naszym organizmie nie znajduje się alkohol. Ten trawiony jest tylko przez wątrobę, a jej pracy nie jesteśmy w stanie przyspieszyć. Czas potrzebny na wytrzeźwienie zależy od wielu czynników, m.in. płci, wagi i kaloryczności przyjmowanych podczas picia alkoholu posiłków. Szczytowe stężenie alkoholu u osoby pijącej na czczo pojawia się po 0,5–1 godzinie, a u pijącej „na pełen żołądek” – po 1,5–3 godzinach. Przyjmuje się, że średnia szybkość eliminacji alkoholu z organizmu wynosi ok. 0,15 promila na godzinę. Jak długo po spożyciu alkoholu nie powinniśmy wsiadać za kierownicę? Jak przeliczyć czas potrzebny na wytrzeźwienie w zależności od ilości wypitego alkoholu, wagi i płci? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z materiałów kampanii „Przeciw pijanym kierowcom” organizowanej przez Krakowską Akademię Profilaktyki. Ulotki obalają mity na temat trzeźwienia.

Kampania „Przeciw pijanym kierowcom” skierowana jest do samorządów. To właśnie w małych społecznościach najłatwiej jest dotrzeć do ludzi z ważnym przekazem. – Codziennie zgłaszają się nowe gminy. Budujemy tym samym wielką koalicję samorządów przeciw nietrzeźwości na drogach – tłumaczy Maciej Zdziarski. Dodaje, że w działania profilaktyczne w gminach włączają się różne środowiska. Dzięki temu przesłanie dociera do większej liczny osób. Przy dystrybucji materiałów kampanii gminy współpracują m.in. z parafiami. Wielu księży proboszczów zaangażowało się w akcję i wykorzystało ulotki m.in. podczas uroczystości poświęcenia pojazdów w dniu św. Krzysztofa. Do akcji chętnie dołącza także policja i straż miejska. Funkcjonariusze uczestniczą w profilaktycznych pogadankach, festynach, organizują zajęcia w szkołach.

Przeciw pijanym kierowcom” to jedyna kampania dla samorządów, która tak kompleksowo obejmuje problem nietrzeźwości na drogach. Pozwala dotrzeć z ważnym przekazem nie tylko do kierujących, lecz także do pasażerów, świadków jazdy po alkoholu, uczniów szkół nauki jazdy, młodzieży gimnazjalnej oraz punktów sprzedaży alkoholu.

Znana m.in. z serialu „Przyjaciółki” i show „Twoja twarz brzmi znajomo” Liszowska w poniedziałkowy poranek spieszyła się do pracy. Na plan nie dotarła – jej samochód uderzył w tył innego pojazdu, a ten z kolei w następne auto. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale wydarzenie wstrząsnęło aktorką. W specjalnym oświadczeniu napisała, że „to lekcja na całe życie”. – Mam nadzieję, że inni, za moim przykładem, również je wyciągną i nie popełnią nigdy tak drastycznego błędu – zaapelowała Liszowska.

akademiaprofilaktyki.pl

Zobacz również

Skomentuj

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Brak komentarzy w tej chwili , czy chcesz dodać swój ?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Archiwa