Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

„Legalne Wagary” epilog. 500 wolontariuszy pomogło potrzebującym w Tomaszowie!

„Legalne Wagary” epilog. 500 wolontariuszy pomogło potrzebującym w Tomaszowie!
Marzec 24
08:24 2017

Prawie 500 uczniów z tomaszowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięło udział w akcji „Legalne wagary”. Akcja miała na celu promocję idei wolontariatu wśród młodzieży. To pierwsza taka akcja w Polsce!

Akcja rozpoczęła się 1 marca, a zakończyła 21 marca. W zamian za wykonane prace społeczne, uczestnicy otrzymali bilety na koncert Ewy Farnej, który odbył się w dzień wagarowicza w hali samochodówki. Jak można było otrzymać bilet na koncert? Wystarczyło dobrowolnie wykonać prace wskazane przez organizacje pozarządowe i instytucje. Do udziału w akcji zgłosiło się ponad 47 organizacji pozarządowych i instytucji oraz 497 uczniów z tomaszowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wolontariusze wykonywali m.in. prace biurowe, wspierali dzieci w odrabianiu lekcji, a także pomagali osobom starszym.

Wolontariusze w Stowarzyszeniu Abstynenckim “Azyl”

W ramach akcji odbył się też konkurs dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w którym uczniowie zbierali nakrętki na rzecz fundacji  „Amicus Canis – Fundacja na Rzecz Zwierząt Skrzywdzonych” w Tomaszowie Mazowieckim. Dochód z zebranego surowca zostanie przeznaczony na polepszenie bytu psów. Łączna waga nakrętek wyniosła 321 kg. W kategorii szkół gimnazjalnych wygrała klasa IA z Zespołu Szkół nr 8, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła klasa IVTCH z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Wawrzyńca Staszica.

W akację włączyli się m.in. uczniowie klasy Ia Gimnazjum nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Pod opieką wychowawcy Anny Podskok udali się do Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, aby zintegrować się z osobami niepełnosprawnymi. Pani dyrektor Marta Niemczyk zapoznała grupę ze specyfiką pracy ośrodka, oprowadziła po salach i zaproponowała wspólną zabawę z wychowankami. Młodzież gimnazjalna z wielkim entuzjazmem zabrała się za porządkowanie placu otaczającego budynek, a także chętnie towarzyszyła w spacerach w udziałem wychowanków ośrodka .

Wolontariusze w Ośrodku Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wolontariusze w Ośrodku Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wolontariusze w Ośrodku Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

“Kropla życia – wiosenne przebudzenie”.

21.03.2017r. w punkcie pobrań w tomaszowskim szpitalu przy ul. Jana Pawła II 35 odbyła się zbiórka krwi: “Kropla życia – wiosenne przebudzenie”. Zbiórka była uzupełnieniem miejskiej akcji “Legalne wagary”, a kierowana był przede wszystkim do osób pracujących, które podobnie jak młodzież szkolna mogły zrobić sobie w tym dniu “wagary”.

Każdy kto zdecydował się oddać w pierwszy dzień wiosny krew oprócz wolnego w pracy mógł liczyć na szereg atrakcji przygotowanych we współpracy z partnerami akcji.

Krwiodawcy mogli udać się w ten dzień m.in: na przebojowy koncert Ewy Farnej, dowolny seans filmowy w tomaszowskim kinie Helios, zrelaksować się w kompleksie basenowym hotelu Magellan, zwiedzić tomaszowskie muzeum, Skansen Rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie czy zjeść najlepszą pizzę w mieście w Pizzerii Fiero. O słodki akcent zadbała Cukiernia Mazurek przygotowując specjalnie na tę Akcję okolicznościową muffinę.

Ale nie atrakcje czy dzień wolny w tej akcji były najważniejsze tylko krew, która jest jedynym lekiem którego nie jesteśmy w stanie sztucznie wyprodukować, a jedynym jej źródłem jesteśmy MY. Tomaszowianie świetnie to rozumieją dlatego też chętnych do oddania krwi nie brakowało.  Do Punktu Pobrań zgłosiło się w sumie 39 osób. 33 osoby się zarejestrowały, a 29 z nich oddało krew (15 pań i 14 panów). Łącznie zebrano ponad 13 litrów krwi, co jest sporym sukcesem biorąc pod uwagę że “wiosenne przebudzenie” krwiodawców odbyło się po raz pierwszy.

 

Cała akcja odbyła się w ramach wspólnej inicjatywy Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim oraz agencji BRANDmedia, a zrealizowana została we współpracy z klubem HDK PCK “Kropla życia” działającym przy Oddziale Rejonowym PCK w Tomaszowie Mazowieckim.

 

“Ta akcje jest dowodem ludzkiej solidarności, wsparcia i zrozumienia że oddając cząstkę siebie możemy uratować komuś życie. Zainteresowanie jak i sama akcja pokazuje, że jest ogromna potrzeba i chęć oddawania krwi w naszym mieście, co niezwykle nas cieszy. Była to nasza pierwsza akcja lecz na pewno nie ostatnia. Jej sukces nie byłby możliwy gdyby nie nasi partnerzy, lokalne media które skutecznie wypromowały akcję oraz wszystkie osoby które zaangażowały się w zbiórkę, w tym nasi krwiodawcy oraz nieocenione Panie pielęgniarki z punktu pobrań. Serdecznie wszystkim dziękujemy !!!” – mówi  Kamila Plichta – koordynatorka akcji.

 

W tzw. dzień wagarowicza, w tomaszowskich szkołach odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących i konkursów, w których można było wygrać bilety na koncert Ewy Farnej.

 

„Legalne wagary” po raz pierwszy zorganizowali prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i Miejskie Centrum Kultury.  Patronat nad akcją objęli senator Rzeczypospolitej Polskiej Rafał Ambrozik oraz poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorz Wojciechowski.


 

Zobacz również

Skomentuj

Archiwa