Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

„Drogi do Polski…” – ppłk dr Haliny Kępińskiej Bazylewicz „KORY”

„Drogi do Polski…” – ppłk dr Haliny Kępińskiej Bazylewicz „KORY”
20 marca
20:03 2016

„Drogi do Polski…” to projekt historyczny adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego, którego celem jest zapoznanie z najnowszą historią Polski na podstawie doświadczeń życiowych osób, które aktywnie brały udział w przełomowych wydarzeniach XX wieku, a także kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej. Inicjatorem projektu jest członkini Zarządu Powiatu Barbara Robak, a jego koordynatorami nauczyciele historii: Maciej Błaszczyk z II LO oraz Radosław Pająk z MDK.

DSC_1885 (Kopiowanie)

W ramach projektu 16 marca w Młodzieżowym Domu Kultury im. rtm Witolda Pileckiego odbyło się spotkanie z żołnierzem ZWZ- AK, osobą wiezioną zarówno przez gestapo, jak i UB, jedną z założycielek struktur NSZZ „Solidarność” w piotrkowskim szpitalu ppłk dr Haliną Kępińską- Bazywleicz „Korą”. – Cieszę się i jestem dumny, że mogę powiedzieć, że jest Pani przyjacielem „emdeku” i z niecierpliwością czekam na wznowienie Pani książki biograficznej, którą z przyjemnością zaprezentujemy w naszym mieście- powiedział, witający „Korę” i prowadzący spotkanie dyrektor MDK Tomasz Zdonek. W spotkaniu ponadto uczestniczyli: Naczelnik Wydziału Edukacji Beata Stańczyk, która przywitała gościa w imieniu Starosty Tomaszowskiego Mirosława Kuklińskiego, dyrektor II LO Tomasz Węgrzynowski, redaktor naczelny piotrkowskiego „KurieRa” Paweł Riesing, Zygmunt Augustyniak, Jerzy Wojniłowicz oraz przede wszystkim młodzież oraz nauczyciele historii z tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych. W odpowiednią atmosferę spotkania wprowadzili wokaliści z pracowni muzycznej MDK: Kamila Kamocka, Natalia Suros, Kaja Zdonek, Adam Wiączek przygotowani przez Łukasza Borońskiego.

DSC_1739 (Kopiowanie)DSC_1722 (Kopiowanie)

Dr Halina Kępińska – Bazylewicz podzieliła się swoją bogatą i bardzo inspirującą biografią, opowiadała o czasach działań w 25 pułku piechoty Armii Krajowej, Kedywie, konspiracji, okolicznościach nadania pseudonimu „Kora”, swoich przygodach łączniczki, przyjaznych relacjach z podziemiem w Tomaszowie Mazowieckim, a także o aresztowaniu przez gestapo, brutalnym śledztwie. Mówiła również o nowych, zakłamanych realiach powojennej Polski, pozornym wyzwoleniu, prześladowaniach środowiska AK, aresztowaniu przez UB, trudnościach w zrobieniu doktoratu, ciągłym inwigilowaniu przez funkcjonariuszy bezpieki. Ostatnim punktem opowieści była działalność w strukturach NSZZ „Solidarność” i niestrudzone przekonanie, że warto walczyć o wolność, mimo, że drogi do niej bywają zawiłe, długie i trudne. Zaapelowała również do młodzieży, aby budowała w sobie postawę odpowiedzialności i troski o losy ojczyzny i nie zrażała się chwilowymi niepowodzeniami i trudnościami.

DSC_1799 (Kopiowanie)

– Jestem pod dużym wrażeniem historii opowiadanych przez panią „Korę”. To niesamowite, że mogłem poznać osobę, która walczyła o Polskę w różnych czasach i dziś mimo upływu wielu lat jest bardzo pogodna, sympatyczna, a jej doświadczenia mogłyby stać się ciekawym scenariuszem filmowym- powiedział Kuba Smólski, uczeń II LO. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali, że była to bardzo wartościowa i pouczająca lekcja historii.

DSC_1883 (Kopiowanie)

Kolejną „Drogę do Polski” przedstawi działacz NSZZ „Solidarność”, osoba represjonowana w stanie wojennym, działacz Związku Piłsudczyków Zygmunt Augustyniak. Spotkanie odbędzie się w MDK 31 marca o godzinie 13.00. Z kolei podsumowaniem projektu będzie wycieczka do Warszawy dla jego uczestników, w trakcie której odwiedzą Muzeum Wojska Polskiego, cmentarz na Powązkach oraz zapoznają się historią Starówki z okresu powstania warszawskiego. Wycieczka będzie sfinansowana przez Starostwo Powiatowe.

DSC_1802 (Kopiowanie)DSC_1845 (Kopiowanie)

MDK w Tomaszowie Maz.


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu