Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Pojechali charytatywnie dla Zosi Rumińskiej. I Nocny Maraton Rowerowy na pl. Kościuszki

21 sierpnia
10:53 2016

W Sobotni wieczór (21 sierpnia) na placu Kościuszki w Tomaszowie odbył się „Nocny Charytatywny Maraton Fanti Bike. Jedziemy dla Zosi Rumińskiej”. Za każde 10 minut jazdy trzeba było wrzucić do puszki co najmniej 5 zł. Wszyscy mogli spróbować własnych sił na jednym z 30 przygotowanych do tego celu rowerków stacjonarnych. Jednym z uczestników maratonu był prezydent Tomaszowa Marcin Witko.

Impreza w trakcie której zbierano pieniądze na rehabilitację małej Zosi cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem tomaszowian. Kto nie czuł się na siłach lub nie zdążył skorzystać z obleganych  przez  uczestników akcji rowerków mógł wrzucić do puszki dowolną kwotę. Po raz kolejny mieszkańcy naszego miasta pokazali że mają wielkie serce. Zebrano prawie 3500 zł.
Zapraszamy na stronę Zosi Rumińskiej ZOSIAczkowo

Nocny Maraton dla Zosi Ruminskiej 20 08 2016_334

Zosia i jej siostra Hania, urodziły się w 31 tygodniu ciąży, z wagą 1600gr i 1800gr.  Tuż po urodzeniu bliźniaczki wymagały leczenia szpitalnego i przebywały w inkubatorach. Hania urodziła się w umiarkowanej zamartwicy z niewydolnością oddechową. Zosia miała lepszy start jednak po pierwszym badaniu USG a następnie RM głowy stwierdzono niepokojące zmiany. Rozpoznano mózgowe porażenie dziecięce pod postacią niedowładu czterokończynowego kurczowego oraz małogłowie. W badaniu wzroku stwierdzono też zaburzenie widzenia obuocznego oraz zeza.

Nocny Maraton dla Zosi Ruminskiej 20 08 2016_183

Zosia Rumińska od urodzenia jest intensywnie rehabilitowana w ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim oraz w Kolorowym Ośrodku w Łodzi, a w maju tego roku rozpoczęła terapię w ośrodku rehabilitacji UniqueCenter i postępy w jej rozwoju są ogromne. Jednak koszty terapii przekroczyły już 10 000 zł. Aby kontynuować rozpoczęty program rehabilitacji rodzice dziewczynki potrzebują wsparcia finansowego. Zosia została zakwalifikowana na kolejne turnusy rehabilitacyjne, a koszt każdego z nich to 6 800 zł.

Rehabilitacja to intensywna praca Zosi, a aby było to możliwe niezbędne jest zaopatrzenie dziecka w odpowiedni sprzęt tj. ortezy pełniące funkcję buta korygującego, krzesełko do rehabilitacji i karmienia, pionizator, kamizelka, balkonik czy też chodzik, a także specjalistyczny wózek. Koszt tych urządzeń częściowo refundowany jest przez NFZ jak również PCPR, jednak na zwrot tych pieniędzy trzeba czekać ponad rok. Rodzice „dzieci z wyzwaniami” sami muszą pokryć zakup jednocześnie starając się o dofinansowania z różnych fundacji bądź od ludzi dobrej woli.


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu