Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Reymontowskie Wykopki – XII Powiatowe Święto Ziemniaka (ZDJĘCIA)

Reymontowskie Wykopki – XII Powiatowe Święto Ziemniaka (ZDJĘCIA)
02 października
20:45 2017

30 września odbyło się XII Powiatowe Święto Ziemniaka w Brzustowie – Reymontowskie Wykopki pod Patronatem Starosty Powiatu Tomaszowskiego Pana Mirosława Kuklińskiego oraz Wójta Gminy Inowłódz Pana Bogdana Kąckiego.

W roli głównej oczywiście ziemniak, pod różnymi postaciami. W tym roku uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Brzustowie z racji Jubileuszu 650 – lecia Brzustowa. Oficjalnego otwarcia i powitania gości dokonali: Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego Pan Dariusz Kowalczyk wraz z Wójtem Gminy Inowłódz Panem Bogdanem Kąckim. Na scenie rys historii Brzustowa przedstawiła Pani Jadwiga Warczyk Sołtys Sołectwa Brzustów. Następnie głos zabrała Pani Sławomira Bogacz – Mochola, nawiązując do wydanej na okoliczność jubileuszu publikacji pt. „Brzustów 1367 – 2017, 650 lat historii”. Źródłem wydawnictwa był spis historii Brzustowa, przygotowany w III tomach przez męża Pani Sławomiry, Pana Ryszarda Bronisława Mocholę. Pomimo tego że nie mieszkał w Brzustowie zgłębiał jego historię. Do ostatnich dni Jego marzeniem było aby wydać książkę.

W dalszej części programu na scenie podsumowano konkursy powiatowe. Komisja wyłoniła zwycięzców w Konkursie na Reklamę Ziemniaka, do którego przystąpiło 8 reprezentacji KGW. I miejsce zajęło KGW Luboszewy z gminy Lubochnia. Z kolei największego ziemniaka zgłosił Pan Piotr Bojdo z Bobrowca, gm. Rzeczyca. Zwyciężył ziemniak o wadze 1,20 kg. Rozstrzygnięto również gminny konkurs plastyczny pn. „Co się na miedzy zdarzyć może – karta do albumu” organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Brzustowie. Nagrody w tym konkursie ufundował Wójt Gminy Inowłódz. Wręczone zostały także puchary zwycięzcom powiatowego konkursu w rzucie gumofilcem, który przeprowadzony został w czterech kategoriach: VIP – I miejsce zajął: Pan Bogdan Kącki Wójt Gminy Inowłódz z rzutem na odległość 25 m, w kat. mężczyzn najdalej rzucił, bo aż 30,70 m Pan Arkadiusz Sobolewski, w kat. kobiet najlepsza była Pani Wiktoria Wajszczyk z rzutem 21,20 m, a wśród dzieci: Emanuel Jarząbek w rzucie na odległość 21 m.

W bloku ludowym na scenie zaprezentowały się lokalne Zespoły Ludowe: „Królowianie” i „Brzustowianie” oraz Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”. Ponadto wystąpili: „Ciebłowianie”, „Niebowianki”, „Kraśniczanki” i „Dębowianki”.

Wśród tegorocznych gwiazd wieczoru zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Liblinie „JAWOR” oraz Grupa INOROS.

Zespół działa już od 1960 r. Jego Ojcami założycielami byli Józef Dzik – choreograf i Bogusław Szot – chórmistrz. Przez ponad pół wieku działalności artystycznej Zespół może poszczycić się bardzo szerokim programem, tańców narodowych i regionalnych z terenów niemal całej Polski oraz widowisk obrzędowych: „Wesele Lubelskie”, „Zapusty”, „Wyzwoliny na Kosiarza” czy historyczno – patriotycznych – „Nie Zginęła”. Swój program Jawor prezentował na prawie 5000 koncertach krajowych oraz zagranicznych. Wielokrotnie z powodzeniem reprezentował Polskę na wszystkich kontynentach realizując 118 wyjazdów zagranicznych do ponad 50 krajów. Z kolei grupa INOROS to wybuchowa mieszanka muzyków, którzy w 2006 roku połączyli swe siły tworząc przy tym grupę folkowo/rockową. Zespół tworzy muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim, ale także muzyką folkową z całego pasma Karpat. Początkowa twórczość zespołu ograniczała się do grania lokalnych bankietów, uroczystości okolicznościowych oraz koncertów. 2011 roku zespół spontanicznie bierze udział w programie rozrywkowym Must Be The Music Tylko Muzyka – nadawanym na antenie Polsatu – wykorzystuję swój uśpiony potencjał i odnosi wielki sukces dochodząc aż do finału. Od tego momentu zaczyna odnosić coraz większe sukcesy.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom uroczystości moc atrakcji towarzyszących, a tu m.in.: wystawę zdjęć pt. „Wieś ze starej i nowej fotografii”, animacje dla dzieci, degustacje potraw ziemniaczanych oraz ognisko z pieczonymi ziemniakami.

Tegoroczne święto odbyło się pod nazwą „Reymontowskie Wykopki” w związku z wojewódzkimi obchodami Roku Reymontowskiego, bowiem w tym roku przypada 150 rocznica urodzin Władysława Stanisława Reymonta, którego życie i twórczość były silnie związane z naszym regionem. Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu uzyskało dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach współorganizacji projektu kulturalnego

Tekst: M. Werkowska

Foto: A. Ciołak


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu