Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

5 tys. zł na ogrody wertykalne w Tomaszowie Mazowieckim. Finał Programu Grantowego ENERIS

5 tys. zł na ogrody wertykalne w Tomaszowie Mazowieckim.  Finał Programu Grantowego ENERIS
07 lipca
12:39 2016

Aranżacje kwiatowe na ścianach wykonane przy użyciu surowców wtórnych – spośród zgłoszeń nadesłanych w ramach Programu Grantowego ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko”, najlepsze okazało się to autorstwa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Nagrodą jest grant w wysokości 5 tys. zł na realizację projektu.

Tomaszów Mazowiecki_wręczenie grantu, fot.3

Pomysły przynoszące korzyści

W kwietniu ruszyła pierwsza edycja Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko”. Organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki i ośrodki kultury z całej Polski rywalizowały o 13 grantów do 5 tys. zł każdy. Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaproponowało projekt pn. „Wertykalne ogrody kwiatowe”, który ma zwrócić uwagę mieszkańców na funkcję roślin w środowisku, a także ukazać możliwości płynące z recyklingu odpadów. Uczestnicy projektu podczas warsztatów wykonają ogrody wertykalne na ścianie budynku Ośrodka Kultury „TKACZ”. Do budowy wykorzystane zostaną surowce wtórne – m.in. butelki PET oraz drewniane palety. Najmłodsi uczestnicy projektu podczas zajęć wakacyjnych będą dbać o ogrody codziennie je pielęgnując i podlewając rośliny.

 

Stworzenie zielonej infrastruktury miejskiej, w tym wspólne wykonanie kwietników, sadzenie kwiatów i roślin kwitnących, z których powstaną zielone mury, przyczyni się do edukacji mieszkańców, a także do budowania wspólnoty międzypokoleniowej w oparciu o ideę ochrony środowiska – mówi Beata Arkuszyńska zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. – Projekt jest ukierunkowany na współpracę dzieci, młodzieży oraz dorosłych, głównie mieszkańców największego tomaszowskiego osiedla Niebrów – dodaje.

Tomaszów Mazowiecki_wręczenie grantu, fot.5

W ramach oceny wniosków brano pod uwagę m.in. wpływ na środowisko, użyteczność dla społeczności lokalnej, innowacyjność czy też rzeczywistą możliwość realizacji pomysłu przy założonym budżecie i terminach. W jury Programu Grantowego ENERIS zasiadali doświadczeni samorządowcy – burmistrzowie oraz prezydenci miast objętych Programem, specjaliści ochrony środowiska ENERIS, ale także osobowości medialne, które łączy troska o środowisko naturalne – Marzena Rogalska, Tomasz Zubilewicz i Antoni Królikowski.

 

– To była czysta przyjemność – nie tylko ze względu na pomysłowość uczestników Programu, a tu, muszę przyznać, kreatywności nie brakowało, ale i w harcie ducha społeczności lokalnej. To wspaniałe, jak inicjatywy w postaci takiego Programu Grantowego potrafią jednoczyć w szczytnym celu – mówi Marzena Rogalska, jurorka Programu Grantowego ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko”.

 

– Każdy dzień to szansa na zrobienie czegoś dobrego dla środowiska, a dlaczego nie zacząć już dzisiaj? Program Grantowy ENERIS dał szanse na szybki start trzynastu projektom, które poprawią stan środowiska w całej Polsce. Ja sam trzymam za nich mocno kciuki – mówi Tomasz Zubilewicz juror Programu Grantowego ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko”.

 

– Bycie w jury, oprócz wspaniałej zabawy, pokazało mi też obraz prężnie działających, pomysłowych i zaangażowanych wspólnot lokalnych. Taka nagroda oferuje im mnóstwo możliwości i cieszę się, że to właśnie oni będą mieli możliwość z niej skorzystać – mówi Antoni Królikowski juror Programu Grantowego ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko”.

 Tomaszów Mazowiecki, Antoni Królikowski, wręczen_ie grantu, fot.1

Lokalnie, ale w całej Polsce

W Programie Grantowym ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko” wpłynęły w sumie 102 wnioski grantowe z całej Polski, z których wyłoniono 13 zwycięzców. Każdy z nich otrzyma max. 5 tys. zł na projekt, który zostanie zrealizowany do końca tego roku.

 

– Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali swoje zgłoszenia. Dobrych pomysłów było na tyle dużo, że wybór zwycięzców okazał się naprawdę trudny. Liczba przesłanych zgłoszeń jest dla nas dowodem na to, jak dbałość o ochronę środowiska jest ważna dla Polaków – mówi Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji ENERIS. – Kreatywności w zgłoszeniach nie brakowało, a dzięki aktywizacji społeczności lokalnych – uczniów z lokalnych szkół, sąsiadów czy znajomych z domu kultury możliwa jest realizacja projektu, którego pozytywne efekty będą jeszcze długo odczuwalne – dodaje.

 

Program Grantowy ENERIS realizowany jest indywidualnie w 13 lokalizacjach, od Pruszcza Gdańskiego do Jaworzna i Kłodzka, od Gorzowa Wielkopolskiego do Sochaczewa. W sumie ENERIS przyzna 65 tys. złotych – granty mogą być wykorzystane do końca tego roku. Celem pierwszej edycji Programu Grantowego ENERIS jest prawdziwa ochrona środowiska realizowana przez lokalne działania służące ograniczeniu negatywnego oddziaływania człowieka na otoczenie, promocja zachowań ekologicznych oraz budowaniu szeroko pojętej zielonej infrastruktury.

 


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa