Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

„Byłam łączniczką Armii Krajowej” – spotkanie z KORĄ

„Byłam łączniczką Armii Krajowej” – spotkanie z KORĄ
29 września
10:20 2016

„Byłam łączniczką Armii Krajowej” pod takim tytułem ukazało się wznowione i poszerzone o wspomnienia z lat dziecięcych wydanie książki dr ppłk Haliny Kępińskiej- Bazylewicz „Kory”.

spotkanie_z_kora-4

Spotkanie autorskie połączone z promocja książki odbyło się 28 września w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury (kamienica rodziny Knothe).  Organizatorem spotkania był Młodzieżowy Dom Kultury im. rtm Witolda Pileckiego, na zaproszenie którego już po raz kolejny gościła w naszym mieście Halina Kępińska- Bazylewicz. W spotkaniu, które prowadzili dyrektor MDK Tomasz Zdonek oraz instruktor koła historycznego Radosław Pająk, uczestniczyła przede wszystkim młodzież z tomaszowskich szkół ponadgimnazjlanych, dla której była to doskonała lekcja patriotyzmu oraz najnowszej historii Polski.

spotkanie_z_kora-5

Książka opisuje przede wszystkim wojenne doświadczenia autorki, działalność w ZWZ- AK i rolę łączniczki Kierownictwa Dywersji „Kedyw” w Piotrkowie Tryb. oraz 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Szczególna uwaga została poświęcona aresztowaniu przez gestapo „Kory”, bardzo ciężkim przesłuchaniu i więzieniu w osławionej  z okrucieństwa placówce gestapo w Radomiu. Autorka podkreśla, że wychowanie i wartości, którymi się kierowała pozwoliły jej przetrwać ten koszmarny czas i powrócić do dalszej działalności konspiracyjnej. Warto przypomnieć, że Halina Kepińska- Bazylewicz po wojnie była więziona i represjonowana przez władze Polski Ludowej, a w latach 80- tych zaangażowała się w zakładanie NSZZ „Solidarność” w piotrkowskiej służbie zdrowia. Za Swoją postawę była wielokrotnie nagradzana, między innymi: Krzyżem Komandorski, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotem Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, jest honorowym obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego.

spotkanie_z_kora-1

Dla Młodzieżowego Domu Kultury do wielka nobilitacja, że „Kora” jest z nami zaprzyjaźniona      i zawsze z życzliwością przyjmuje zaproszenia do Tomaszowa, aby spotkać się przede wszystkim  z młodzieżą i przekazać świadectwo Swoich czasów i Swojej postawy patriotycznej, która powinna stać się inspiracją dla różnych pokoleń Polaków- podsumował spotkanie dyrektor MDK Tomasz Zdonek.

spotkanie_z_kora-6

MDK


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu