Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Dzień Weterana w 25. Brygadzie

Dzień Weterana w 25. Brygadzie
25 maja
16:34 2016

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ to dzień refleksji, pamięci oraz podziękowań za ciężką służbę dla dobra naszej ojczyzny i ładu międzynarodowego” powiedział w swoim wystąpieniu Dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej generał brygady doktor Stanisław Kaczyński.

5W dniu 25 maja br., na stadionie wojskowym przy ul. Piłsudskiego 72, uroczyście obchodzony był Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Uczestników Misji Pokojowych ONZ, którego organizatorem była 25 Brygada Kawalerii Powietrznej im. Ks. Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego.

7

Główne obchody rozpoczęły się od zbiórki wszystkich pododdziałów wchodzących w struktury 25BKPow. na stadionie wojskowym. Po wciągnięciu flagi na maszt odczytano Decyzje i Rozkazy  o wyróżnieniu żołnierzy tytułem Honorowy Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej z odznaką Tytułu Honorowego – III stopnia oraz Listem Gratulacyjnym.

8Po wręczeniu żołnierzom wyróżnień gen. Kaczyński powiedział: „w tym dniu upamiętniamy nie tylko wysiłek uczestników misji poza granicami kraju, którzy w trudnych warunkach, w oddaleniu od swoich najbliższych wypełniali zadania niosąc wsparcie i pomoc wszędzie tam, gdzie zagrożony był pokój i wolność człowieka, ale także tych, co oddali swoje życie dla utrwalenia pokoju na świecie”.

3W czasie uroczystości oddano cześć kawalerzystom, którzy oddali swoje życie w czasie pełnienia służby na misjach poza granicami kraju: starszemu chorążemu Pawłowi JELONKOWI, chorążemu Karolowi SZLĄZAKOWI, kapralowi Romanowi GÓRALCZYKOWI, kapralowi Piotrowi NICIE, kapralowi Tomaszowi JURZE, majorowi Jarosławowi POSADZEMU, kapitanowi Danielowi AMBROZIŃSKIEMU, plutonowemu Miłoszowi GÓRCE, sierżantowi Adamowi SZADA-BORZYSZKOWSKIEMU, sierżantowi Zbigniewowi BISKUPOWI, starszemu chorążemu Sylwestrowi JANIKOWI.

6Po odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego elementem wieńczącym zbiórkę była defilada wojskowa, a po jej zakończeniu w ramach pokazu dynamicznego kawalerzyści z 7 batalionu kawalerii powietrznej oraz 25 batalionu dowodzenia zaprezentowali praktyczny poziom swojego wyszkolenia.

Dzien weterana 25 brygada 25 05 2016_099131114

Dzień Weterana był połączony z Dniem Otwartych koszar. Wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się ze sprzętem, wyposażeniem i uzbrojeniem, który kawalerzyści na co dzień wykorzystują w swoim szkoleniu. Spośród sprzętu, który był prezentowany mogliśmy zobaczyć m.in.: śmigłowce, uzbrojenie, wyposażenie skoczka, sprzęt i wyposażenie patrolu saperskiego, wyposażenie do nurkowania, elementy szpitala polowego. Każdy zainteresowany miał również możliwość zapoznania się z możliwościami szkoleniowymi symulatora pola walki ŚNIEŻNIK.

Dzien weterana 25 brygada 25 05 2016_064

Dzien weterana 25 brygada 25 05 2016_144Dzien weterana 25 brygada 25 05 2016_046Dzien weterana 25 brygada 25 05 2016_200Dzien weterana 25 brygada 25 05 2016_174Ponadto, w dniu 25 maja br. o godz. 9.00 w Kościele Garnizonowym w Nowym Glinniku odbyła się Msza Święta koncelebrowana przez kapelana 25BKPow. księdza porucznika Adama Tura w intencji weteranów, żołnierzy poległych i zmarłych na misjach poza granicami kraju.

12***

 

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został uchwalony przez Sejm 19 sierpnia 2011 roku i jest obchodzony 29 maja.

Dzień Weterana jest dniem szczególnym. Przypomina on i honoruje żołnierzy, którzy brali udział w misjach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Utrwala również pamięć szczególnie o tych, którzy polegli oraz zostali ranni i poszkodowani podczas służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych.

 

Tekst: kpt. Tomasz Pierzak

Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak, Dariusz Kwapisiewicz


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu