Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Majowy Piknik Ludowy w Skansenie Rzeki Pilicy

Majowy Piknik Ludowy w Skansenie Rzeki Pilicy
29 kwietnia
13:32 2017

We wtorek 2 maja w Skansenie Rzeki Pilicy (filii MCK w Tomaszowie Maz.), odbędzie się tradycyjna majówka, utrzymana w klimacie kultury ludowej. Impreza przygotowana wspólnie przez Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Dolina Pilicy rozpocznie się od otwarcia wystawy ludowej pt. „W chłopskiej zagrodzie”. Zostaną na niej pokazane rozmaite elementy, wyposażenie spotykane w dawnych chatach w tym m.in. kołowrotki czy maglownice a także ozdobne makatki i elementy tradycyjnego ubioru.

Na scenie przed „stacyjką z bajki” przez cały czas trwania imprezy będą występować zespoły ludowe: Wesołe Ludwiczanki i Ciebłowianie, dziecięcy zespół Cekinki z Inowłodza. Z opoczyńskiego przybędą Bukowianki i Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej – Tramblanka. Na zakończenie zaprezentowana zostanie Pograjka z oberkiem opoczyńskim w roli głównej. Dla wielbicieli regionalnych smakołyków przygotowane będzie stoisko z tradycyjnymi potrawami w atrakcyjnych cenach.

W tym czasie na terenie Skansenu będą się prezentować twórcy rękodzieła artystycznego. Zainteresowani zapoznają się z ozdobami za sznurka, papieroplastyką, koronką, haftem, jajami richelieu, biżuterią, ceramiką czy szydełkowaniem.

Natomiast „surwiwalowcy” z Grupy Pilica skupią się na pokazach ginących zawodów. Będzie można spróbować swoich sił przy wyplataniu koszy, zobaczyć jak „rybak” przygotowuje sieci i haczyki, zapoznać się z metodą wyplatania sznurka z pokrzywy, wyrobu sałatki z polnych roślin czy wreszcie posmakować podpłomyka z ogniska.

Podpłomyki pieczone będą głównie z mąki, którą będzie można własnoręcznie „ukręcić” na skansenowych żarnach ręcznych. Natomiast nasza „zielarka” będzie pokazywała i omawiała właściwości lecznicze (chociaż nie tylko) rozmaitych ziół. Dzieci i młodzież oraz wszyscy miłośnicy ruchu będą mogli spróbować swoich sił przy zabawach w dawnym stylu jak chociażby rzucaniem podkową do celu!

Majówka rozpocznie się o godz. 15. Serdecznie zapraszamy.


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu