Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

NFZ będzie przypominał pacjentowi o terminie wizyty u lekarza wysyłając SMS

NFZ będzie przypominał pacjentowi o terminie wizyty u lekarza wysyłając SMS
18 listopada
17:26 2016

Od 18 listopada łódzki NFZ będzie przypominał pacjentowi o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza specjalisty, wysyłając do niego SMS. W wiadomości znajdzie się m.in. numer telefonu poradni specjalistycznej, by, w razie potrzeby, odwołać wizytę.

 

Mamy wiele sygnałów z  poradni specjalistycznych, że nieodwołane wizyty to poważny problem. Dezorganizują pracę, marnowany jest czas, który lekarze mogliby poświęcić innym chorym. Jeśli nasze SMS-y choć trochę  zmniejszą liczbę nieodbytych wizyt, to warto je wysyłać  – mówi Artur Olsiński , dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

 

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ uruchomi 18 listopada, w ramach pilotażu, aplikację, za pomocą której będzie przypominał pacjentom o wizytach u specjalisty i o tym, by w razie konieczności je odwołać. Testowane rozwiązanie bazuje na danych przekazywanych do Funduszu przez placówki medyczne i nie wymaga z ich strony dodatkowego nakładu pracy, a jedynie starannego prowadzenia kolejki oczekujących. Pacjent powinien pamiętać o podaniu numeru telefonu komórkowego podczas rejestracji.

 

Pilotaż obejmie poradnie: endokrynologiczne, kardiologiczne, onkologiczne i ortopedyczne. Potrwa do czerwca 2017 r.

Czy warto przypominać o konieczności odwołania wizyty? W trzecim kwartale 2016 r. pacjenci w Łódzkiem nie odwołali 4412 wizyt u lekarzy specjalistów w wybranych do pilotażu poradniach.

Najczęściej przepadały wizyty w poradniach kardiologicznych. Na pierwszą wizytę nie przyszło 1500 pacjentów, czyli nie odbyło się 17 % umówionych wizyt. Nie odbyło się aż 2071 wizyt – na ponad 11 tysięcy umówionych – w poradniach ortopedycznych. 653 pacjentów nie odwołało wizyty u endokrynologa. Najsumienniej odwołują wizyty, z których nie mogą skorzystać, pacjenci zapisani do poradni onkologicznych, tu procent nieodwołanych wizyt jest najniższy – nie odbyło się 9% wizyt.

Dlaczego jest tyle nieodwołanych wizyt? Pacjent umawia wizytę u lekarza specjalisty często dużo wcześniej i nie może przewidzieć, czy danego dnia będzie mógł przyjść do lekarza. Jednak jeśli wie, że nie skorzysta z wizyty, powinien ją odwołać. Odwołanie wizyty skraca czas oczekiwania innych pacjentów i jest także wyrazem szacunku okazanego lekarzowi. Zwolniony termin poradnia może zaproponować kolejnemu pacjentowi, skracając jego czas oczekiwania na poradę lekarza.

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu