Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Zlot Grup Paramilitarnych w Inowłodzu (ZDJĘCIA)

Zlot Grup Paramilitarnych w Inowłodzu (ZDJĘCIA)
10 kwietnia
16:40 2016

W dniach 9 – 10 kwietnia br. odbywał się w Inowłodzu Zlot Grup Paramilitarnych, stanowiący preludium do przypadających w 2016 r. obchodów 950 rocznicy istnienia Inowłodza.

Zlot Grup Paramilitarnych w Inowłodzu_0010

Impreza podkreślająca bogactwo i dorobek historyczny miejscowości  miała charakter otwarty i przyciągnęła miłośników historii, a w szczególności militariów. Pierwszy dzień imprezy rozpoczął się od uroczystego apelu i prezentacji grup rekonstrukcyjnych. W zlocie udział wzięło około 150 rekonstruktorów.  W samo południe odbył się bieg o „Puchar Wójta”. Zaraz po nim miał miejsce turniej strzelecki z broni pneumatycznej oraz prezentacja sprzętu i pojazdów militarnych. W zamkowej komnacie weteran wojen w Afganistanie i Iraku opowiedział o ciężkiej pracy na misji. A wieczorem organizatorzy zaprosili do wysłuchania koncertu patriotycznego w wykonaniu duetu: Magdaleny Tunkiewicz i Wojciecha Bardowskiego.

Zlot Grup Paramilitarnych w Inowłodzu_0005
Po koncercie uczestnicy zlotu w uroczystym przemarszu udali się na cmentarz rzymskokatolicki w Inowłodzu do miejsca domniemanego pochówku Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, gdzie złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali cześć Jego pamięci wystrzałem salw honorowych.

Zlot Grup Paramilitarnych w Inowłodzu_0037

W niedzielę turyści licznie odwiedzający Inowłódz mogli podziwiać pokaz koni w galopie. Niebywałą atrakcją okazała się prezentacja kunsztu jazdy konnej w wykonaniu Pułku Ułanów. W godzinach południowych odbył się Pokaz Walk Rycerskich z przełomu XIV / XV wieku. Mimo niesprzyjającej aury turyści dopisali, szczególnie drugiego dnia, zamykającego zlot.

Zlot Grup Paramilitarnych w Inowłodzu_0014

Tekst: M. Werkowska, Foto: M. Werkowska, A. Ciołak


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa