Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Cztery respiratory trafiły do tomaszowskiego szpitala

Cztery respiratory trafiły do tomaszowskiego szpitala
03 czerwca
17:53 2020

Kolejnych 11 respiratorów trafiło w środę do czterech szpitali w woj. łódzkim w ramach doposażania przez samorząd placówek w sprzęt ratujący życie oraz chroniący medyków. Cztery z nich trafiły do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Wkrótce szpitale otrzymają kombinezony wyprodukowane przez lokalne firmy na zlecenie zarządu woj. łódzkiego.

Jak podkreślił na briefingu prasowym w środę marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber, samorząd od kwietnia realizuje warty ponad 100 mln zł program wsparcia szpitali w regionach.

„W jego ramach do naszych szpital w woj. łódzkim trafiają respiratory, kardiomonitory, odzież ochronna. Dziś wychodzimy z najgorszego zagrożenia epidemicznego, ale w szpitalach wciąż są chorzy i służba zdrowia cały czas potrzebuje tego wsparcia. Dlatego dalej będziemy starali się je doposażać” – tłumaczył.

Poinformował, że w środę kolejnych 11 respiratorów trafiło do czterech placówek medycznych – w Sieradzu, Tomaszowie Mazowieckim, im. Biegańskiego w Łodzi i łódzkiego Centrum Leczenia Płuc i Rehabilitacji. Osiem z nich to respiratory reanimacyjno-transportowe, przeznaczone do wspierania pacjentów o wadze powyżej 10 kg. Jak tłumaczył dostawca aparatury Przemysław Ziętara, sprzęt dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi sprawdza się podczas transportu wewnątrz szpitalnego dla pacjentów wymagających wspomagania oddechowego. Pozostałe trzy respiratory są stacjonarne.

„To istotne wsparcie, szczególnie w okresie pandemii, kiedy wszystkim leżało na sercu zabezpieczenie tzw. miejsc respiratorowych. Dzięki temu, że nasilenie przypadków w woj. łódzkim nie było tak dramatyczne, jak w krajach zachodnich, udało się opanować sytuację. Te respiratory wspomogą z pewnością nasze działania, bo w szpitalu w Łagiewnikach mamy niestety tylko 10 miejsc respiratorowych i bywa, że mamy je wszystkie obłożone” – przyznał dyrektor Centrum Leczenia Płuc i Rehabilitacji w Łodzi dr Waldemar Kowalczyk.

Marszałek poinformował również, że samorząd w ostatnim czasie zachęcał lokalne firmy z regionu do produkcji kombinezonów ochronnych i udało się nawiązać współpracę z kilkoma przedsiębiorstwami.

„Pierwsza partia kombinezonów zostanie przekazana do naszych szpitali w piątek i myślę, że od końca wakacji do placówek trafi ponad 30 tys. kombinezonów. A jeśli zapotrzebowanie będzie większe, to uda nam się to zapewnić” – zaznaczył Schreiber dodając, że sprzęt posiada niezbędne certyfikaty.

Zadeklarował, że zarząd województwa łódzkiego będzie dalej wspierał szpitale w regionie, by zapewnić im, jak najlepsze funkcjonowanie i bezpieczeństwo pacjentów oraz służby zdrowia. (PAP)


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa