Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Czy można iść na cmentarz?

Czy można iść na cmentarz?
05 kwietnia
15:37 2020

Przed świętami wiele osób chce odwiedzić groby bliskich. W ostatnich dniach wprowadzono jednak wiele obostrzeń związanych z przemieszczaniem się. Z powodu pandemii koronawirusa obowiązuje zakaz wstępu do parków, lasów czy na place zabaw, a za złamanie zakazów grozi kara nawet 30 tys. zł. Jak obostrzenia mają się do miejsc jakimi są cmentarze?

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2020 r czytamy (par. 17):

„W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się korzystania z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż”.

Zarządcy cmentarzy w różny sposób interpretują ten zapis. Wiele cmentarzy w Polsce zostało zamkniętych, ale niektóre, jak te w Tomaszowie przy ul. Smutnej i Dąbrowskiej nadal są otwarte. Czy możemy w takim razie odwiedzać groby bliskich?

W okresie przed Wielkanocą więcej osób może chcieć odwiedzać nekropolie. Cmentarze nie są zamknięte ale obowiązują na nich zasady dotyczące przemieszczania się, gromadzenia i unikania kontaktów z innymi osobami. Dla własnego bezpieczeństwa prosimy o tym pamiętać i rozważyć każde wyjście z domu – czytamy w oficjalnym komunikacie policji.


Dziś po południu na cmentarzu przy ul. Smutnej było niewiele osób odwiedzających groby bliskich. Z pewnością im bliżej świąt, tym liczba ta będzie rosła. Dlatego pamiętajmy o obostrzeniach, zakazie gromadzenia się i unikania kontaktów z innymi osobami. Policja z pewnością będzie patrolować nekropolie. 


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu