Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Stalflex z Tomaszowa chce wyprodukować 10 000 urządzeń wspomagających oddychanie dla polskich szpitali

Stalflex z Tomaszowa chce wyprodukować 10 000 urządzeń wspomagających oddychanie dla polskich szpitali
27 kwietnia
11:06 2020

Codziennie wzrasta liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. W niektórych miejscach brakuje odpowiedniego sprzętu wspomagającego oddychanie. Jest jednak urządzenie, które niskim kosztem może pomóc w walce z COVID-19. Dzięki ogólnopolskiej akcji „Ratuj Życie” chcemy zebrać fundusze, by polskie szpitale otrzymały bezpłatnie systemyAmboVent.

Koronawirus mocno atakuje układ oddechowy, w najcięższych przypadkach zakażenia COVID-19 lekarze podtrzymują chorych przy życiu za pomocą respiratorów. W wielu miejscach zaczyna brakować sprzętu. Jest jednak nadzieja na zmniejszenie tego problemu – chodzi o urządzenie AmboVent 1690.108.

Urządzenie AmboVent w walce z COVID-19

Firma Stalflex z Tomaszowa Mazowieckiego wraz z kooperantami postanowiła pomóc polskim szpitalom w walce z COVID-19. Chcą wyprodukować aż 10 000 urządzeń wspomagających oddychanie – AmboVent i przekazać je bezpłatnie szpitalom. Potrzebują do tego jednak pomocy, dlatego zorganizowali charytatywną zbiórkę pieniędzy.

Urządzenie AmboVent 1690.108 to alternatywny system wentylacji awaryjnej, tzw. sztuczne płuco. Opiera się głównie na ręcznym resuscytatorze (worek ambu) i obsługującym go silniku. Ma możliwość ustawienia ilości dostarczanego powietrza, częstotliwości wentylowania i system monitorowania ciśnienia.

Twórcami AmboVent 1690.108 są eksperci w dziedzinie elektroniki, a także lekarze i inżynierowie plasujący się w czołówce najlepszych specjalistów z zakresu medycyny oraz nowoczesnych technologii. System to inicjatywa bazy izraelskich sił powietrznych 108 (IAF) i  Magen David Adom (MDA). Urządzenie AmboVent jest rozwijane jako globalne partnerstwo typu open source. Oznacza to, że twórcy pomysłu udostępniają go całkowicie za darmo z misją ratowania życia.

Nowy respirator medyczny kosztuje około 170 tysięcy złotych. Średnia wartość jednego urządzenia  AmboVent wynosi 1500 złotych, to zaledwie niecały 1% poprzedniej kwoty.

AmboVent przeszedł próby laboratoryjne w Izraelu i został oceniony jako jeden z lepszych projektów wentylatorów pandemicznych typu open source na całym świecie. Ponadto jego zaletą jest nie tylko funkcjonalność, ale też prosta budowa i opcja szybkiego montażu. Maszynę AmboVent 1690.108 można zbudować przy użyciu narzędzi, które są łatwo dostępne.

Urządzenia wspomagające oddychanie dla polskich szpitali – akcja „Ratuj życie”

Codziennie wzrasta liczba osób zarażonych koronawirusem. Medycy w szpitalach robią, co mogą, by pomóc chorym w walce o życie. Szacuje się, że w przypadku braku urządzeń wspomagających oddychanie liczba zmarłych na COVID-19 wzrośnie o połowę. Właśnie dlatego tak ważne jest, by szybko zareagować na brak wolnych respiratorów.

Firma Stalflex z Tomaszowa Mazowieckiego i ich kooperanci do uruchomienia linii produkcyjnej i wyprodukowania 10 tys. urządzeń potrzebują pomocy.

‒ Na produkcję urządzeń potrzebujemy dużej kwoty, ale wierzymy, że kiedy każdy z nas dołoży złotówkę, damy radę zgromadzić potrzebną sumę – mówi Konrad Ciszewski, prezes zarządu spółki Stalflex. ‒ Ludzkie życie jest bezcenne. Zebrane środki w 100% przeznaczymy na uruchomienie procesu produkcji – zapewnia.

Twórcy pomysłu akcji „Ratuj Życie” stawiają nacisk na działanie grupowe.

Inicjatorzy projektu pomagającego w walce z COVID-19 wiedzą, że czas jest kluczowym elementem akcji ratujzycie.pl. ‒ Produkcję seryjną urządzeń chcemy rozpocząć jeszcze w maju. Następnie bezpłatnie przekażemy je do szpitali – zapewnia Konrad Ciszewski.

Żeby plany móc przekuć w czyny, potrzebna jest pomoc. Każda przekazana złotówka przyspieszy budowę pierwszego 1000 sztuk AmboVent 1690.108.

Akcja „Ratuj Życie” jest wspierana przez Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego.

Jestem ogromnie dumny, że przedsiębiorcy z Tomaszowa ruszyli z takim projektem. W tym ciężkim czasie myślą nie tylko o sobie, ale o tysiącach ludzi, którzy potrzebują pomocy i którym ich pomysł uratuje życie mówi Marcin Witko.

Wy również możecie pomóc w walce z koronawirusem. Więcej informacji na stronie ratujzycie.pl

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu