Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Uruchomiono przyszpitalny punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa

Uruchomiono przyszpitalny punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa
16 czerwca
16:34 2020

Od dnia 16 czerwca pacjenci mogą się zgłaszać do nowego punktu pobrań wymazów w kierunku koronawirusa. Jest to już 12. punkt w naszym województwie. Punkt zorganizowany przez Tomaszowskie Centrum Zdrowia przy ul. Jana Pawła II 35 mieści się w namiocie przy szpitalu.  Jest czynny w godzinach 8-10.

Punkty pobrań to miejsca, w których z bezpłatnego testu mogą skorzystać osoby przebywające na kwarantannie i przyszli kuracjusze wyjeżdżający do uzdrowisk. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez Narodowy Funduszu Zdrowia.

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ ryczałt za co najmniej dwugodzinną dobową działalność punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę, oraz 21 zł za każde pobranie od pacjenta przebywającego na obowiązkowej kwarantannie.

 

TEST DLA OSOBY W KWARANTANNIE

 

W 11. dniu kwarantanny osoby skierowane na nią otrzymują smsa informującego o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa. Badanie można wykonać w 12. lub 13. dobie kwarantanny.

Na miejsce pobrań nie wolno jechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani pieszo. Po drodze do punktu pobrań nie można wysiadać nigdzie z samochodu ani załatwiać żadnych spraw. Jeśli osoba z Tobą odbywająca kwarantannę również ma zrobić test tego samego dnia, możecie pojechać jednym samochodem. 

Uwaga! na badanie trzeba zabrać z dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL.

Po wykonaniu badania pacjent zobaczy wynik na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będzie o nim również poinformowany przez laboratorium.

W przypadku dodatniego wyniku, należy się skontaktować ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

…I DLA KURACJUSZA

Wymaz w punkcie pobrań muszą również wykonać osoby wyjeżdżające na leczenie uzdrowiskowe. One nie muszą przyjeżdżać do punktu pobrań autem, mogą przyjść pieszo. Negatywny wynik testu, o którym kuracjusza poinformuje sanatorium, do którego jedzie na leczenie, jest przepustką do rozpoczęcia pobytu w uzdrowisku. Testy należy wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.  

Na terenie naszego województwa aktualnie mamy 1 236 osoby zakażone koronawirusem oraz 3 918 przebywających w kwarantannie.  W powiecie tomaszowskim kwarantanną objętych jest 169 osób.


Źródło: Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa