Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Cekanowie

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Cekanowie
18 października
17:48 2021

Tomaszowscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 18 października 2021 roku po godzinie 11.00 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Cekanów w gminie Tomaszów Mazowiecki. W zdarzeniu śmierć poniósł 31-letni kierowca volkswagena.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że pociąg osobowy relacji Drzewica – Łódź Fabryczna wraz z 27 pasażerami i 3 osobami z obsługi na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Cekanowie zderzył się volkswagenem kierowanym przez 31-letniego mężczyznę. Mimo podjętej przez służby akcji reanimacyjnej, mężczyzna na skutek odniesionych obrażeń zmarł. Pasażerowie i obsługa pociągu nie odnieśli żadnych obrażeń.Transportem zastępczym kontynuują dalszą podróż. Maszynista pociągu był trzeźwy. Na miejscu nadal pracują prokurator, policjanci i strażacy. Policjanci ruchu drogowego kierują ruch kołowy objazdami.

/st.asp. Grzegorz Stasiak /

Pamiętajmy, że:

– pociąg to masa kilkuset a nawet kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet 1.200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego, niejednokrotnie lekceważąc podstawowe zasady bezpieczeństwa…

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa

1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.

2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.

3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

6. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

7. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

8. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

9. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

10. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

źródło: policja.pl


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu