Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Tragiczny wypadek w pierwszym dniu nowego roku

Tragiczny wypadek w pierwszym dniu nowego roku
01 stycznia
12:05 2022

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego do jakiego doszło w rejonie ulicy Spalskiej w Tomaszowie Mazowieckim. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 78-letnia piesza. Policjanci apelują do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drodze oraz wyposażenie w elementy odblaskowe, które mogą uratować życie.

1 stycznia 2022 roku około 06:40 dyżurny tomaszowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło w rejonie ulicy Spalskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Z dotychczasowych ustaleń policjantów i pracującego na miejscu prokuratora rejonowego wynika, że 38-letni kierujący osobowym Audi jadąc ulicą Spalską od strony Nowowiejskiej  w rejonie skrzyżowania z ulicą Drewnianą potrącił przechodzącą  przez jezdnię w miejscu do tego niewyznaczonym 78-letnią kobietę, która na skutek odniesionych obrażeń poniosła śmierć na miejscu. Kierowca był trzeźwy. Pobrano do niego krew do dalszych badań. Na miejscu policjanci pod nadzorem prokuratora wykonali dokumentację fotograficzną, oględziny zwłok, pojazdu i miejsca zdarzenia. Zabezpieczyli również ślady, które pomogą wyjaśnić dokładne okoliczności i przebieg zdarzenia.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego by zachowali ostrożność na drodze oraz stosowali zasadę ograniczonego zaufania !!!

Przypominają również, że zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od 1.06.2021r. pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

zachować szczególną ostrożność,
zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.


Policja.pl

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu