Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

1939-1945 Piotrków – Tomaszów – Ujazd. Pokaz filmu i prezentacja publikacji historycznej w GOK-u

1939-1945 Piotrków – Tomaszów – Ujazd. Pokaz filmu i prezentacja publikacji historycznej w GOK-u
28 stycznia
09:18 2016

1 lutego 2016 r., o godz. 16:00, w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe (Osiedle Niewiadów 43, 97-225 Ujazd) odbędzie się bogata w formie i treści impreza historyczna pt. „1939-1945 Piotrków – Tomaszów – Ujazd”. Jej współorganizatorami są Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe oraz Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Historycznym odniesieniem dla imprezy są dzieje naszego regionu okresu II Wojny Światowej. Niecodzienne spotkanie z historią, adresowane do szerokiego grona odbiorców, składać się będzie z prezentacji efektów prac naukowych i edukacyjnych, przeprowadzonych w ostatnim czasie przez organizatorów. Stąd też uczestnicy „święta historii” będą mogli zapoznać się zarówno z książką, jak również z filmem fabularno-dokumentalnym oraz wystawą materiałów archiwalnych. Wszystko to w jednym miejscu i czasie, pozwoli na refleksję nad trudnym okresem historycznym, jakim bez wątpienia dla Polski i Polaków były lata wojny i okupacji 1939-1945.

 

Efektem współpracy historyków i archiwistów jest nowość wydawnicza – książka pt. „Obrazy Września. Region i społeczeństwo w czasie II wojny światowej”, wydana przez organizatorów pod redakcją dr Andrzeja Wróbla – kierownika Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Na wspomnianą publikację składa się cykl artykułów, których autorzy podjęli trud ukazania wojennych dziejów Ujazdu, Tomaszowa Mazowieckiego, a także sąsiednich terenów – prowadząc narrację na wielu płaszczyznach badawczych.
Kolejne punkty spotkania to prezentacja filmu i wystawy, opracowanych przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Dzięki wysiłkom historyków i archiwistów zrealizowano projekt edukacyjny pt. „Bo ta, co nie zginęła… 1945 r.”, dokonując trudnego zabiegu promocji wiedzy historycznej w obrazie ruchomym (film) oraz aranżacji wystawienniczej (wystawa).

 

Tematycznie elementy projektu związane są z zakończeniem wojny oraz kształtowaniem się nowej władzy. Oprócz odniesień do kwestii politycznych, społecznych i gospodarczych, nie zabrakło również wątków wojskowych – ukazania dziejów konspiracji antykomunistycznej. Zarówno kolejne sceny filmu, jak i barwne plansze wystawy wprowadzają widza w nastrój tamtych czasów, ukazując szereg zagadnień za pośrednictwem materiałów archiwalnych.
W ten sposób książka nawiązująca do Kampanii Polskiej 1939 r. wraz z wystawą i filmem dotyczącymi roku 1945, stanowią klamrowe ujęcie historii Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Ujazdu oraz szerzej pojętego regionu. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w imprezie i czerpania pełnymi garściami z jej treści, ukazujących nasze wspólne dziedzictwo historyczne.

obrazy_wrzesnia_plakat


 

 

 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu