Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Coma, Paluch, Roko – kontrastowy miks gatunków już sobotę na tomaszowskich Błoniach

Coma, Paluch, Roko – kontrastowy miks gatunków już sobotę na tomaszowskich Błoniach
29 czerwca
07:03 2019

Coma, czyli  rockowa petarda sceniczna, Paluch – zdobywca 5 platynowych płyt i artysta najczęściej odtwarzany na polskim YouTubie, oraz DJ Roko niezwykle temperamentny przedstawiciel muzyki elektronicznej, na stałe goszczący w line-upie Sunrise Festival, wystąpią w sobotę 29 czerwca na tomaszowskich Błoniach w ramach Festiwalu ”A może byśmy tak… do Tomaszowa”

 


COMA (godz: 20:30)

 

Coma czyli łódzka grupa która powstała w 1998 roku. Pierwsze próby miały miejsce w piwnicy gitarzysty, Dominika Witczaka. Podczas nich powstawały pierwsze utwory. Następnie zespół przeniósł się do opuszczonej fabryki gdzie przygotowywali się do pierwszych koncertów. Przez pierwsze lata swojej działalności, grali tylko w Łodzi, raz lub dwa razy w miesiącu, w jednym z lokalnych klubów. To ciekawa strategia, patrząc na dzisiejszy model promocji młodych zespołów. Tylko że oni wtedy nie myśleli o promocji, targetach, „folołersach”, marketingu czy zasięgach tylko tworzyli i grali z miłości do muzyki i ogromnej potrzeby by świat wokół uczynić trochę mniej ponurym.

Każdy kolejny koncert gromadził większą ilość osób, aż w końcu zaczęli wyprzedawać swoje koncerty, mimo że nie wydali jeszcze płyty.

 

Debiutancki krążek ukazał się dopiero w 2004 roku. “Pierwsze wyjście z mroku” zostało ciepło przyjęte przez krytyków, branże i co najważniejsze, publiczność i to nie tylko łódzką ale w całej Polsce, a płyta została nagrodzona m.in „Fryderykiem” w kategorii: Album Roku – Rock.

Przez kolejne lata zespół wydał 5 płyt studyjnych, z których 3 pokryły się platyną i złotem.

Ostatnie dwa wydawnictwa to czas eksperymentów w postaci „Metal Ballads. Volume 1” oraz „Sen o 7 szklankach” czyli płyty z coverami utworów z dawnych bajek. Miał być to projekt oparty o muzykę filmową, jednak okazało się że najciekawsze utwory pochodzą z filmów dla dzieci, które zawierają nieoczywiste, psychodeliczne i czasem trochę mroczne konteksty. Okazało się to dobrą okazją do przypomnienia sobie swoich pierwszych, nie do końca świadomych, muzycznych inspiracji.

 

Coma to przede wszystkim jednak koncerty, podczas których pokazują swoje prawdziwe, muzyczne oblicze. Ponadczasowe teksty oraz charakterystyczne brzmienie, prezentowane w pełnej interakcji z publicznością, zyskują dodatkową moc. Zespół ma za sobą kilka dużych tras koncertowych, w tym również jedną europejską. Ostatnia z nich, pod nazwą: „Blisko”, będąca podsumowaniem 20 lat działalności zespołu, pokazała że fani wciąż są „blisko” zespołu – 20 koncertów klubowych w całej Polsce z których każdy został wyprzedany. Od kilku lat stale pojawiają się na scenie Męskiego Grania, oraz największych festiwali w Polsce. To właśnie do nich należy krajowy rekord frekwencji, gdzie w 2014 roku, podczas Przystanku Woodstock, na ich koncercie bawiło się ponad 700 tysięcy osób.


 

PALUCH (godz. 22:00)

Paluch /foto: Michał Frąckowiak

Paluch – artysta którego początek kariery, paradoksalnie, wiąże się z zakończeniem kariery… piłkarskiej. W 2004 doznał kontuzji kolana która wyeliminowała go ze świata wielkiego futbolu. Nie poddał się, nie załamał, po prostu poszedł w inną stronę i tego samego roku wypuścił swój debiutancki nielegal, o przewrotnym tytule „Życie jest piękne”.

Jego sukces to nie była droga na skróty tylko ciężka, kilkuletnia praca która, w końcu przyniosła pożądany efekt. …po największe festiwalowe sceny. To doświadczenie oraz potrzeba niezależności skłoniła go do założenia własnej wytwórni B.O.R. Records, która dziś daje szansę na artystyczną samodzielność kilku innym istotnym postaciom polskiego hip-hopu jak Gedz, Kobik czy Szpaku.

 

 

Mimo swojej popularności jest praktycznie niezauważalny w mainstream’owych mediach, nie „wyskakuje z lodówki” odrzucając kolejne propozycje kontraktów reklamowych. Jest szczery, prawdziwy i to pozwala fanom utożsamiać się z nim – z nim, a nie wykreowaną postacią, sterowaną przez specjalistów od PRu i aktualnych trendów. Ta autentyczność sprawia że plakaty reklamujące jego biletowane koncerty, zwykle po kilku dniach zyskują dopisek „Sold out”.

Ostatnie lata kariery to nieustające pasmo sukcesów. Ostatnie 5 płyt pokryło się platyną, co jest potwierdzeniem tego że wciąż trafia do odbiorców i mimo że jest na scenie od 15 lat i wydał 10 albumów w ciągu ostatnich 10 lat, nadal ma wiele do przekazania, w swoich dosadnych ale jakże prawdziwych tekstach.

W 2018 roku Paluch był najczęściej oglądanym/słuchanym polskim artystom na YouTubie, zostawiając w tyle komercyjnych i szeroko promowanych artystów głównego nurtu.

 

Artysta wystąpi w ramach letniej odsłony trasy promującej album „Czerwony dywan”, który aktualnie ma status potrójnej platyny (nominacja do Bestsellerów Empiku 2018).

 


 

DJ ROKO (godz. 23:00)

Całość zakończy after party z dj’em Roko czyli rezydentem największego łódzkiego klubu Lordi’s. Czołówka klubowej sceny, który regularnie pojawia się w najbardziej prestiżowych, tanecznych lokalizacjach, w całym kraju. Uczestnik największych festiwali muzyki elektronicznej w tym tegorocznego Sunrise Festival. Za konsolą wyróżnia go niesamowity temperament, którym szybko zaraża publiczność. Muzyka jest jego życiową pasją i czymś czemu oddaje się bez reszty.

 

www.facebook.com/deejayroko
www.soundcloud.com/deejayroko
www.instagram.com/djroko_music
www.youtube.com/user/TheDjRoko


Konfrontacje muzyczne (godz. 18:30)

 

Ważnym elementem będą „Konfrontacje muzyczne” czyli konkurs skierowany do młodych kapel, do którego po raz pierwszy, mogą zgłaszać się zespoły z całego kraju.

Konkurs nawiązuje też do tytułowych „kontrastów”, bowiem muzycy będący u progu swoich karier, staną na jednej scenie z czołowymi artystami, w swoich gatunkach, którzy na muzycznym szczycie utrzymują się od lat. Artystami którzy przeszli długą drogę na ten szczyt, zaczynając w piwnicach i muzycznym podziemiu, aby teraz występować na największych festiwalowych scenach. Konsekwencja, upór, ciężka praca i niezależność artystyczna to m.in. cechuje zarówno Comę jak i Palucha, więc czy może być lepszy wzór dla uczestników Konfrontacji, niż właśnie oni?

 


 

 

ZOBACZ POZOSTAŁE DNI FESTIWALU „A MOŻE BYŚMY TAK … DO TOMASZOWA”


Reklama

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa