Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Dożynki Prezydenckie – Spała 2014 (foto)

Dożynki Prezydenckie – Spała 2014 (foto)
21 września
23:35 2014

21 września Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną wzięli udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą święta w kaplicy polowej AK, w trakcie której poświęcone zostały wieńce dożynkowe.

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

Przed mszą para prezydencka zasadziła w parku im. Prezydentów II RP, położonym w centrum Spały „Dąb Wolności”, upamiętniający 25. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. Jak podkreślił prezydent, dąb ten ma przypominać, że wolność odzyskana została dobrze wykorzystana. W tej uroczystości obok pary prezydenckiej wzięła również udział stryjeczna wnuczka prezydenta Ignacego Mościckiego. Prezydenta, który w 1927 roku zapoczątkował tradycję dożynek w Spale.

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

Po mszy świętej Bronisław Komorowski z małżonką w korowodzie dożynkowym udał się na teren Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, gdzie o godz. 14.30 rozpoczął się ceremoniał dożynkowy.

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

Tuż przed oficjalną częścią „święta plonów” para prezydencka złożyła kwiaty pod kamieniem upamiętniającym zmarłą w wieku 27 lat mistrzynię olimpijską w rzucie młotem Kamilę Skolimowską, której to imię nosi stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale.

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

W tym roku uroczystościom dożynkowym towarzyszyło hasło „25 lat Wolności„, a prezydent Komorowski podczas swojego wystąpienia dziękował rolnikom za wkład w polską wolność.

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

Wolność, którą możemy się dziś cieszyć jest plonem zasiewu dokonanego ćwierć wieku temu

W tym szczególnym roku możemy Dożynki Prezydenckie w Spale przeżywać, jako dożynki całego 25-lecia polskiej wolności – powiedział Komorowski.

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

– Przyjmuję ten piękny bochen chleba, jako owoc pracy wszystkich rolników polskich, jako piękny symbol uświęconej tradycji naszych ojców przyjmowania plonów z całej Polski. Serdecznie dziękuję za wysiłek rolników, za wysiłek wszystkich w Polsce. Będziemy starali się, aby ten bochen chleba był dzielony mądrzej i sprawiedliwie, aby starczyło go dla wszystkich, aby nikomu go nie zabrakło – dodał prezydent.

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

W trakcie uroczystości minister rolnictwa Marek Sawicki zachęcał do skorzystania z programu wsparcia małych gospodarstw;

Po raz pierwszy dla małych gospodarstw rolnych przeznaczam premię inwestycyjną – 60 tys. zł na gospodarstwo, szczególnie dla tych gospodarstw, które chcą zajmować się produkcją zwierzęcą i ogrodniczą – mówił minister.

Para prezydencka zwiedziła również Miasteczko Regionów, spotkała się z marszałkami województw, przedstawicielami lokalnych samorządów, oraz z rolnikami z różnych części polski.

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

W sobotę 20 września, rozstrzygnięto Konkurs o nagrodę Prezydenta RP na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”,  organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim. W konkursie wzięły udział grupy reprezentujące wszystkie województwa.

Dozynki 21 09 2014_0688

Najpiękniejszym wieńcem okazał się ten przygotowany przez gminę Miedziana Góra z województwa świętokrzyskiego. Zgodnie z tradycją pojechał on do Pałacu Prezydenckiego.

Para prezydencka opuściła Spałę tuż po godzinie 18:00, by udać się katowickiego „Spodka” na mecz finałowy mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn. Jak wiemy Polacy wygrali spotkanie z Brazylią zapewniając sobie tytuł mistrzów świata!

Dozynki 21 09 2014_1178

Oprócz oficjalnych uroczystości „święta plonów”, dożynkom towarzyszyły inne wydarzenia i atrakcje, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła, oraz stoiska z regionalną żywnością.

Natomiast na scenie usytuowanej w centrum Spały prezentowały się zespoły ludowe i wychowankowie ośrodków kultury z powiatu tomaszowskiego.

W niedzielę o godzinie 20:00 gwiazdą wieczoru był zespół „Piersi”, który porwał publiczność nie tylko swoim hitem z 2013 roku „Bałkanica”, ale i starszymi przebojami, które pamiętamy z czasów gdy liderem zespołu był Paweł Kukiz.

Przed gwiazdą wieczoru wystąpił Exodus 15 – zespół tworzący muzykę z pogranicza rocka i gospel.

Dozynki 21 09 2014_1692

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu