Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

„Drogi do Polski…”

„Drogi do Polski…”
13 czerwca
07:02 2016

„Drogi do Polski…” Pod taki tytułem realizowany był historyczny projekt edukacyjny realizowany przez uczniów ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego i mający na celu nie tylko upowszechnienie wiedzy na temat historii Polski XX wieku, ale również kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej oraz integrację młodzieży.

DSC_0014

Inicjatorem projektu była członkini Zarządu Powiatu Tomaszowskiego odpowiedzialna za oświatę Barbara Robak, a jego koordynatorami nauczyciele historii: Maciej Błaszczyk z II LO, Radosław Pająk z MDK, którzy poprowadzili uroczyste podsumowanie projektu, mające miejsce 9 czerwca w II Liceum Ogólnokształcącym. W ramach projektu odbyły się 3 spotkania z osobami tworzącymi swoimi losami historię naszego kraju. Każda z tych osób miała własną drogę do Polski. Pułkownik Józef Suchodolski jest kombatantem II wojny światowej, walczył pod Stalingradem, Kurskiem, przez 37 lat służył w Ludowym Wojsku Polskim. Piotrkowianka ppłk dr Halina Kępińska- Bazylewicz „Kora” była żołnierzem ZWZ- AK, więziona przez gestapo, a po wojnie przez UB, przez wiele lat działała w Światowym Związku Żołnierzy AK. Zygmunt Augustyniak to społecznik, długoletni pracownik służby zdrowia, działacz NSZZ „Solidarność”, osoba represjonowana w stanie wojennym, zafascynowany postacią Józefa Piłsudskiego. Ponadto młodzież biorąca udział w projekcie została zaproszona na wycieczkę do Warszawy, w programie której było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, Starego Miasta szlakiem powstania warszawskiego oraz wizyta na cmentarzu wojskowym na Powązkach i oddanie hołdu bohaterom narodowym. Uczestnicy projektu jako dokumentację swoich doświadczeń i przeżyć przedstawili w postaci prezentacji multimedialnych, filmów oraz tekstów pisanych, a także prac artystyczno- manualnych.

DSC_0061
W trakcie uroczystego podsumowania uczestniczyli: Barbara Robak, Zygmunt Augustyniak, płk Józef Suchodolski, dyrektor MDK Tomasz Zdonek, dyrektor II LO Tomasz Węgrzynowski i przede wszystkim młodzież ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami historii. Dla każdego został przygotowany okolicznościowy certyfikat potwierdzający aktywny udział w projekcie „Drogi do Polski…”. Bardzo przyjemnym punktem podsumowania były występy wokalne i krasomówcze przygotowane przez uczniów II LO: Aleksandrę Banasiak, Martynę Kot, Annę Pękalę oraz Michała Czarnieckiego.

DSC_1002
Udział w projekcie ”Drogi do Polski…” to bardzo ciekawa i inspirująca lekcja historii, dzięki której poznałem nietuzinkowe losy osób z lokalnego środowiska, które były mocna związane z niełatwą historią naszej ojczyzny. Mam nadzieję, że moje pokolenie nie będzie musiało żyć w tak trudnych czasach, jak osoby, które mogliśmy osobiście poznać- podsumowuje Filip Kościsty, uczeń II LO i uczestnik zajęć MDK.

DSC_0960


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu