Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

„Drogi do Polski…” Spotkanie młodzieży z Zygmuntem Augustyniakiem

„Drogi do Polski…” Spotkanie młodzieży z Zygmuntem Augustyniakiem
01 kwietnia
09:26 2016

W czwartek 31 marca odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu historycznego „Drogi do Polski…” realizowanego z inicjatywy członkini Zarządu Powiatu Barbary Robak, w którym udział biorą uczniowie ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego.

DSC_0381

Tym razem bohaterem spotkania był Zygmunt Augustyniak- działacz NSZZ „Solidarność” z lat 80- tych, osoba represjonowana i więziona w okresie stanu wojennego, wieloletni pracownik tomaszowskiej służby zdrowia, działacz społeczny, aktywny członek Związku Piłsudczyków.  Spotkanie rozpoczął wokalny występ uczennicy SP nr 12, tegorocznej laureatki konkursu powiatowego konkursu piosenki patriotycznej „Panny Wyklęte” Justyny Borkowskiej, która zaśpiewała legendarne „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Spotkanie, które odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. rtm Witolda Pileckiego prowadził dyrektor placówki Tomasz Zdonek, który w kilku zdaniach przedstawił sylwetkę Zygmunta Augustyniaka.

DSC_0372

Z kolei Barbara Robak zwracając się do zgromadzonej młodzieży przypomniała o najważniejszych celach projektu, czyli zaprezentowaniu najnowszej historii Polski na podstawie doświadczeń jej czynnych uczestników i pokazaniu ich „dróg do Polski…”. Wcześniej młodzież spotkała się z płk Józefem Suchodolskim, oficerem Ludowego Wojska Polskiego oraz ppłk dr Haliną Kępińską- Bazylewicz „Korą”, piotrkowianką, żołnierzem ZWZ- AK, więzioną zarówno przez gestapo, jak i UB.

DSC_0385

Zygmunt Augustyniak opowiedział o swoim dzieciństwie, tradycjach patriotycznych,  w których był wychowywany, ojcu, który zginął w czasie II wojny światowej, przywiązaniu do wartości piłsudczykowskich, swojej pracy zawodowej, rodzinie i przede wszystkim o działalności społecznej i opozycyjnej, jako jednego z założycieli NSZZ „Solidarność”. Nawiązał do pozytywnej atmosfery społecznej lat 80- tych, kiedy naród był zjednoczony i zdeterminowany w walce z systemem komunistycznym. Mówił również o tym, że zdarzali się ludzie nielojalni, donoszący na opozycjonistów i represjach, które były ich udziałem. Na zakończenie zaapelował do młodzieży, aby była wierna wartościom i czuła się w pełni odpowiedzialna za losy ojczyzny.

DSC_0400

Zadaniem młodzieży uczestniczącej w projekcie będzie na podstawie spotkań, w których brała udział, podsumowanie i wyciągnięcie wniosków z różnych „Dróg do Polski…” oraz zastanowienie się nad własną drogą, jako młodych obywateli. Podsumowanie projektu  i przedstawienie prac młodzieży zaplanowane jest na początek czerwca. Z kolei 21 kwietnia uczestnicy projektu pojadą na wycieczkę do Warszawy, sfinansowaną przez Starostwo Powiatowe, w programie której jest zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, Starówki oraz wizyta na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Koordynatorami projektu są nauczyciele historii: Maciej Błaszczyk z II LO oraz Radosław Pająk z MDK.

 

Materiały prasowe


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa