Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Dzień z Rotmistrzem w deszczu, ale z wysoką frekwencją (ZDJĘCIA)

Dzień z Rotmistrzem w deszczu, ale z wysoką frekwencją (ZDJĘCIA)
11 maja
17:26 2015

Rotmistrz Witold Pilecki to bez wątpienia jeden z największych bohaterów narodowych XX wieku, który odznaczył się wielkim patriotyzmem i heroizmem. Młodzieżowy Dom Kultury w Tomaszowie Mazowieckim przyjął bohaterskiego rotmistrza za swojego patrona w 2011 roku i sukcesywnie stara się popularyzować wiedzę na jego temat.

rajd-pileckiego-tomaszow003

10 maja popularny „emdek” zorganizował „Dzień z Rotmistrzem”, którego kulminacyjnym punktem był II rodzinny rajd rowerowy imieniem Witolda Pileckiego. Mimo niesprzyjającej pogody i padającego deszczu wzięło w nim udział około 150 osób. Przedział wiekowy uczestników był bardzo zróżnicowany i udowodnił, że tomaszowianie potrafią i lubią aktywnie spędzać wolny czas.

– Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali okolicznościowe koszulki z wizerunkiem Rotmistrza i w tych koszulkach zostało zrobione zdjęcie osób ustawionych w znak Polskiego Państwa Podziemnego. Podnośnik Straży Pożarnej umożliwił wykonanie fotografii z odpowiedniej wysokości. Trasa rajdu prowadziła do Konewki, tam można było zwiedzić poniemieckie bunkry. Zakończenie rajdu miało miejsce na strzelnicy Związku Strzeleckiego „Strzelec” Jednostka Strzelecka 1002, gdzie rozegrano zawody o Puchar Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, których zwycięzcą została Barbara Andryszczak. Z kolei Puchar Dyrektora MDK dla najmłodszego uczestnika zawodów otrzymał 4- letni Albert Klatka. Ponadto uczestnicy rajdu otrzymali odblaski rowerowe poprawiające bezpieczeństwo na drodze oraz zostali poczęstowani pyszną grochówką, ugotowaną przez panią Lenkę i Grażynę oraz Restauracją Mazowiecką. Serwis rowerowy został przygotowany przez Centrum Turystyczno- Rowerowe ROMSTOM. W siedzibie Romstomu przy ulicy Barlickiego przez cały tydzień można było bezpłatnie skorzystać z serwisu oraz sprawdzić stan techniczny roweru przed samym rajdem. O bezpieczeństwo na drodze profesjonalnie postarała się Komenda Powiatowa Policji. Osoby, znające biografię Witolda Pileckiego wzięły udział w kwizie z książkami historycznymi, jako nagrodami– relacjonuje dyrektor MDK Tomasz Zdonek.

rajd-pileckiego-tomaszow009

Maj był szczególnym miesiącem w życiu dobrowolnego więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwizt, uznanego za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi z okresu II wojny światowej. Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, z kolej 25 maja 1948 roku został zamordowany przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej.

rajd-pileckiego-tomaszow010

– Cieszę się, że po raz kolejny wziął udział w rajdzie Prezydent Tomaszowa Marcin Witko. Władze powiatowe reprezentowane były przez Barbarę Robak i Martę Niemczyk. Najliczniejszą grupą byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 z dyrektorem Sławomirem Żegotą na czele. Jako organizatorzy serdecznie dziękujemy: Starostwu Powiatowemu oraz Urzędowi Miasta za ufundowanie koszulek. Za pomoc w organizacji rajdu dziękujemy: Policji, Straży Pożarnej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” Jednostka Strzelecka 1002 w Tomaszowie Mazowieckim, firmie Romstom, Restauracji Mazowiecka, Studiu Reklamy „Kumart” i przede wszystkim uczestnikom rajdu, którzy mimo nie najlepszej pogody, upamiętnili postać naszego patrona Witolda Pileckiego – podsumowuje Tomasz Zdonek i zapewnia, że „Dzień z Rotmistrzem” na stałe wpisze się w harmonogram imprez organizowanych przez „emdek”

Foto: MDK Tomaszów Maz.


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu