Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

EMDEK na EUROSCOLI w Parlamencie Europejskim

EMDEK na EUROSCOLI w Parlamencie Europejskim
26 stycznia
09:08 2015

Młodzież z koła historycznego Młodzieżowego Domu Kultury w Tomaszowie Maz.  uczestniczyła w obradach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

euroscola_tomaszow_004

Aby reprezentować Polskę na spotkaniu z młodzieżą z 22 państw unijnych trzeba było wziąć udział w ogólnopolskim konkursie EUROSCOLA, który organizowany jest przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i cieszy się dużym zainteresowaniem. W konkursie udział wzięło prawie 400 szkół, a „emdek” znalazł się w gronie laureatów i w nagrodę 24 osobowa grupa uczniów pojechała do Strasburga.

W jej składzie było czternastu uczniów z Gimnazjum nr 7, ośmiu z II LO i dwóch z I LO. Opiekunami młodzieży byli” dyrektor MDK Tomasz Zdonek, dyrektor Gimnazjum nr 7 Marek Parada oraz opiekun koła historycznego MDK Radosław Pająk. Wycieczka profesjonalnie została przygotowana przez Biuro Turystyczne Tatiana i w pełni sfinansowana przez Parlament Europejski. Oprócz całodniowych obrad, po drodze młodzież zwiedziła stolicę Czech Pragę oraz stolicę Alzacji Strasburg, gdzie duże wrażenie robi gotycka Katedra Notre Dame i dzielnica zwana „Małą Francją” z malowniczymi domami leżącymi nad kanałem Ill.

euroscola_tomaszow_005

Obrady rozpoczęły się bardzo miłym akcentem dla tomaszowian, ponieważ gratulacje i pozdrowienia złożył europoseł ziemi łódzkiej dr Jacek Saryusz- Wolski, którego wypowiedź pojawiła się na wielkich telebimach w Parlamencie Europejskim i była relacjonowana z Brukseli. Zuzia Czechowicz i Dominik Kulbat z II LO z mównicy zaprezentowali w języku angielskim Młodzieżowy Dom Kultury i Tomaszów Mazowiecki i zapraszali do odwiedzenia naszego miasta. Oprócz charakteru plenarnego obrad, młodzież podzielona również była na mniejsze dyskusyjne grupy związane z następującymi tematami: środowisko naturalne, wolność informacji, przyszłość Europy, migracja i integracja, zatrudnienie młodych ludzi oraz 2015- Europejski Rok Rozwoju. Wyciągnięte wnioski zostały poddane pod dyskusję i przegłosowane podczas obrad plenarnych.

euroscola_tomaszow_003

Parlament Europejski w Strasburgu zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Zajęliśmy miejsca europosłów i dostaliśmy karty do głosowania. W trakcie obrad mogliśmy również swobodnie porozmawiać z kolegami z różnych państw europejskich, a podstawowymi językami komunikacji były: angielski, niemiecki i francuski. Dlatego uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest znajomość języków obcych- mówi Filip Kościsty, trzecioklasista z Gimnazjum nr 7.

euroscola_tomaszow_010

Atrakcyjnym punktem Euroscoli jest gra Eurogame, w której stworzone są 4- osobowe, międzynarodowe zespoły, a pytania zadane we wszystkich językach Unii Europejskiej. Gra nie tylko sprawdza wiedzę językową i merytoryczną uczestników, ale również służy doskonałej integracji.

euroscola_tomaszow_011

W zwycięskim zespole znalazł się nasz reprezentant Janek Krawczyk z II LO, któremu towarzyszyli koledzy z Portugalii, Holandii i Francji. Na zakończenie obrad wszyscy uczestnicy Euroscoli otrzymują pamiątkowe dyplomy i zdjęcia, a przede wszystkim zostaje im wiele niezapomnianych wspomnień i nawiązanych znajomości z rówieśnikami z niemalże całej Europy.

euroscola_tomaszow_002

Warto przypomnieć, że obecny udział młodzieży z Tomaszowa na Euroscoli był już czwartym wyjazdem. W 2008 i 2013 roku w Strasburgu obradowali uczniowie z Gimnazjum nr 7, a w 2012 roku również członkowie koła historycznego MDK.

Radosław Pająk

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu