Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Gala finałowa projektu „Pasaże Pamięci – spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów”

06 października
09:18 2014

3 października w Ośrodku Kultury „Tkacz” odbyła się gala finałowa projektu „Pasaże Pamięci – spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów”.

Galę rozpoczęła Justyna Biernat – koordynatorka i pomysłodawczyni projektu, która przybliżyła ideę „Pasaży Pamięci”, a także omówiła jego główne cele i założenia, wśród których jednym z najważniejszych był wzrost wiedzy na temat wielokulturowości niegdysiejszego miasta i pogłębienie wiedzy na temat działalności artystycznej tomaszowskich Żydów.

Pasaze_Pamieci_final_karolina_cicha_koncert_1955

 

Głoś zabrał również profesor Krzysztof Witczak, filolog klasyczny, językoznawca, profesor nadzwyczajny nauk humanistycznych w Katedrze Filologii Klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego, który jest autorem licznych publikacji z zakresu działalności i życia tomaszowskich żydów.

Witczak opowiedział o szczegółach książki, która ma ukazać się jeszcze w październiku, a która przybliża kulturę i obyczajowość tomaszowskich Żydów. Publikacja trafić ma do bibliotek szkolnych na terenie Tomaszowa i zawierać będzie oprócz faktów historycznych, wiersze i wspomnienia Żydów.

Pasaze_Pamieci_final_karolina_cicha_koncert_1982

Podczas gali ogłoszono również wyniki konkursu na fragment fikcyjnego pamiętnika i zaprezentowano reportaż filmowy o poszukiwaniu śladów kultury tomaszowskich Żydów, grupy dziennikarskiej, uczestniczącej w warsztatach, odbywających się w ramach projektu.

Pasaze_Pamieci_final_karolina_cicha_koncert_2054

 

Kolejnym punktem gali było spotkanie z Elizą Segiet – tomaszowianką, poetką, absolwentką studiów magisterskich Wydziału Filozofii oraz studiów podyplomowych Wiedzy o Kulturze i Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pasaze_Pamieci_final_karolina_cicha_koncert_2010

 

Ukoronowaniem gali finałowej był koncert Karoliny Cichej, na który złożyły się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn.

 

Pasaze_Pamieci_final_karolina_cicha_koncert_2125

Pasaze_Pamieci_final_karolina_cicha_koncert_2243

21 lipca 2014 roku w O.K. „Tkacz” w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt „PASAŻE PAMIĘCI–SPOTKANIE Z KULTURĄ TOMASZOWSKICH ŻYDÓW.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym  materiałem wideo.

Więcej o projekcie: https://tvtomaszow.pl/tag/pasaze-pamieci/

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu