Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Lato w teatrze – Lato w Ujeździe! (ZDJĘCIA)

Lato w teatrze – Lato w Ujeździe! (ZDJĘCIA)
07 lipca
15:43 2021

W Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe od 4 lipca realizowany jest projekt w ramach „Lata w teatrze”, który jest programem instytutu teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, finansowego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt został dofinansowany kwotą 40 000 zł. W projekcie „Usłysz ciszę” bierze udział 30 dzieci w wieku od 8 do 16 lat, które wspólnie z opiekunami przygotowują przedstawienie, które formą przekazu będzie dostosowane do osób głuchych i niedosłyszących i tłumaczone na język migowy. W ramach projektu odbywają się zajęcia teatralne, choreograficzne, fotograficzne, plastyczne, sensoryczne, a także z języka migowego. Warsztaty prowadzone są przez wspaniałych fachowców, którzy tak jak uczestnicy czerpią ogromną radość z współtworzenia tego projektu.

„Dzięki zaangażowaniu w projekt osób głuchych i niedosłyszących chcieliśmy pokazać młodym ludziom jak funkcjonują oni w dzisiejszym świecie, w świecie, w którym tak naprawdę tylko dużo mówi się o tolerancji i wsparciu. Wspólne tworzenie scenariusza, choreografii, scenografii i ogólnej koncepcji Finału, gdzie osoby głuche i niedosłyszące występują w roli ekspertów, by przedstawienie jak najbardziej dostosować do ich potrzeb, jest doskonałą lekcją dla naszych dzieciaków. Jestem pewna, że to będzie coś wyjątkowego.” – mówi Aleksandra Wójcińska – Koordynator projektu.  

„Finałowe przedstawienie naszego Lata w teatrze zaplanowaliśmy na 18 lipca, w gościnnych murach Pałacu Ostrowskich w Ujeździe. Nie możemy doczekać efektu końcowego, który również dla nas będzie zaskoczeniem” dodaje Wójcińska 

 

Program Lato w teatrze powstał w 2008 roku jako odpowiedź na potrzebę ożywienia teatrów w okresie wakacyjnym. Podczas pierwszych edycji wybrane teatry były zapraszane do zorganizowania dwutygodniowych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Ze względu na rosnącą popularność programu szybko przeobraził się on w konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które chciałyby w okresie letnich wakacji zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem. Powołany specjalnie w tym celu Zespół Sterujący wybiera najciekawsze ze zgłoszonych projektów, które otrzymują dofinansowanie na realizację. Wynosi ono maksymalnie 40 000 złotych.

W programie został wydzielony moduł Lato w teatrze +, przeznaczony dla beneficjentów, którzy od 2014 roku realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Zapraszamy doświadczone ośrodki do przygotowania projektów – wniosków na dwutygodniowe warsztaty, kolonie i półkolonie dla dzieci i młodzieży odbywające się podczas wakacji – we współpracy z instytucją lub organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w Lecie w teatrze, by przygotować ją do samodzielnego aplikowania w kolejnych latach. 

Dodatkowo, w ramach programu organizowane są objazdy spektakli prezentowanych w namiocie cyrkowym w małych miejscowościach w Polsce.  Towarzyszą im działania edukacyjne dla dzieci oraz warsztaty dla pracowników ośrodków kultury.  Od początku projektu namiotowego przy organizacji pokazów nawiązujemy współpracę z lokalnymi ośrodkami kultury, a od roku 2016 zachęcamy partnerów do tworzenia regionalnych sieci współpracy, wspierając rozwój kadr kultury w całej Polsce.

Jednym z ważniejszych i stałych elementów Lata w teatrze jest ewaluacja, która służy przede wszystkim udoskonalaniu programu oraz jeszcze lepszemu dostosowaniu go do potrzeb realizatorów i młodych uczestników, a także pomaga w zaplanowaniu szkoleń dla beneficjentów, które przeprowadzamy w ciągu pod hasłem Szkoła Pedagogów Teatru. Szkolenia kierujemy do wnioskodawców i beneficjentów programu Lato w teatrze oraz pracowników instytucji i organizacji zajmujących się działalnością edukacyjną, zachęcając do poszerzania swoich kompetencji i zdobywania nowych doświadczeń.

 

Program Lato w teatrze jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.  W 2021 roku odbywa się jego 14. edycja.

 


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu