Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

„Marzenia hrabiego Tomasza…” – kolejny autorski projekt O.K „TKACZ”

„Marzenia hrabiego Tomasza…” – kolejny autorski projekt O.K „TKACZ”
16 lipca
15:45 2015

Ośrodek Kultury „TKACZ” otrzymał dotację w ramach Konkursu „WSPÓŁORGANIZACJA PROJEKTÓW KULTURALNYCH NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO 2015”, organizowanego przez Łódzki Dom Kultury.

projekt-kulturalny

Dzięki otrzymanej kwocie 4500 zł możliwa będzie realizacja autorskiego pomysłu „Marzenia Hrabiego Tomasza – spotkanie z historią Tomaszowa Maz. w 185. rocznicę nadania praw miejskich”, na który składa się spektakl (wyreżyseruje go Jarosław Figura, współpracujący z O.K. „TKACZ” reżyser i dyrektor Sceny Plastycznej KUL) oraz gra miejska, do udziału w której zaproszeni zostaną tomaszowianie.

„Przez 10 dni w O.K. „TKACZ” odbywać się będą warsztaty teatralne angażujące tomaszowian w różnym wieku i kończące się spektaklem, którego tematem będą dzieje Tomaszowa Maz. Spektakl pokazany zostanie wielokrotnie – pierwszy raz 28 sierpnia br. jako premiera podczas Finału projektu, a następnie przez 5 dni września, dziesięciokrotnie, jako żywa lekcja historii dla tomaszowskich szkół i klubów seniorów. „Pasaże Pamięci…” pokazały, że tomaszowianie reprezentujący różne grupy wiekowe dobrze postrzegają grę miejską jako nową formę spędzania czasu, dlatego też Tomaszów Maz. po raz kolejny stanie się mapą gry ulicznej, a uczestnicy poznają w kreatywny sposób zabytki Tomaszowa Mazowieckiego, podążając szlakiem według planu przygotowanego przez animatora gry miejskiej, tomaszowiankę Justynę Biernat. Chcemy w ten sposób dołożyć naszą, „tkaczową” cegiełkę do jubileuszu 185. rocznicy nadania Tomaszowowi Mazowieckiemu praw miejskich.” – mówi dyrektor O.K. „TKACZ”, Barbara Przybysz – pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

 

Przypominamy, że O.K. „TKACZ” w tym roku obchodzi jubileusz 30- lecia. Uroczystość odbędzie się w dniach 08-10 października br.


 

 

W październiku 1985 roku na kulturalnej mapie Tomaszowa Mazowieckiego pojawiła się nowa placówka. Jej pierwsza siedziba znajdowała się przy Alejach Marszałka Józefa Piłsudskiego 34, w tamtym okresie noszących nazwę Alei Wojska Polskiego. Od tamtego czasu, przez trzy dekady „TKACZ” był miejscem wielu działań artystycznych, pełnił też funkcję swoistego centrum aktywności lokalnej. Spotykali się w nim filateliści, brydżyści, akwaryści, miłośnicy filmu, teatru i mocnego brzmienia. Były to w większości oddolne inicjatywy samych tomaszowian, którzy w placówce znajdowali wsparcie. Działały w tych murach fankluby Anny Jantar i Natalii Kukulskiej. O.K.”TKACZ” był współorganizatorem pierwszych edycji Tomaszowskiego Przeglądu Piosenki Harcerskiej,
licznych festynów, imprez kulturalnych i sportowych.

Niestety, po większości, zwłaszcza tych z początkowego okresu działalności, nie zachowało się wiele śladów, kilka wpisów w kronice, nieliczne zdjęcia, wycinki z gazet. Zwracamy się zatem do Państwa z apelem o podzielenie się z nami materiałami, które znajdują się w Waszych domowych archiwach, a związane są z działalnością Ośrodka Kultury „TKACZ” w ciągu tych trzydziestu lat. Interesują nas zdjęcia, zaproszenia, plakaty, znaczki okolicznościowe, ale także wspomnienia i anegdoty. Zebrane materiały pomogą w przygotowaniu imprez jubileuszowych, a po zeskanowaniu zostaną zwrócone właścicielom. Materiały można przynosić do siedziby placówki przy ulicy Niebrowskiej 50 lub nadsyłać w formie elektronicznej na adres bernacki@ok-tkacz.pl.

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu