Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Polka 2018 (FOTO i WIDEO)

Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Polka 2018 (FOTO i WIDEO)
11 lipca
09:31 2018

W piątek 6 lipca na Placu Kościuszki rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny POLKA 2018.

Zaproszonych gości i występujące zespoły uroczyście powitali: Magdalena Kardas – zastępca dyrektora Festiwalu i Mirosław Kukliński – Starosta Tomaszowski.

W piątkowy wieczór wystąpiło sześć zespołów. Były to grupy z: Kolumbii, Indonezji, Czech, Serbii, Indii i Polski.

Kolumbia – Companija Artistica Manglares
Zespół powstał w 2014 roku w mieście Cali w Kolumbii. Grupa rozpowszechnia folklor Kolumbii na całym świecie poprzez liczne trasy koncertowe z zachowaniem tradycji i autentyczności pieśni i tańców. Swoje pokazy wykonuje na tradycyjnych kolumbijskich instrumentach a barwne stroje i energiczne choreografie porywają publiczność.

Indonesia – Seni Gerak Budaya Amertha Bhavani
Grupa działa przy wydziale ekonomicznym Uniwersytetu w Dżakarcie.
Zespół pokazuje podczas koncertów tradycyjny indonezyjski taniec oraz piękną muzykę ludową. Powstał w 2004 roku i od samego początku starają pokazywać i promować kulturę ludową na całym świecie. W 2015 roku koncertował w Polsce zachwycają barwnymi strojami i tańcem a dziś zawitał do Bychlewa.

Czechy – Zespół Klobuczan
Pochodzi z Valašské Klobouky i powstał w 1981 roku. Zajmuje się folklorem z regionu Wallacha. bierze udział w festiwalach w Republice Czeskiej, a także za granicą – Polska, Słowacja, Bułgaria, Portugalia, Grecja, Francja, Włochy.
Grupa posiada kostiumy wykonane z płótna i tkaniny z owczej wełny starannie zdobione.

Serbia – Academic Folklore Ensemble ORO Serbia
Założony w 1959 roku Akademicki Zespół Folklorystyczny „Oro” jest najstarszym zespołem studenckim w Serbii. Jego temperament, tradycyjne kostiumy i bogaty repertuar oparty na tańcach ludowych ze wszystkich części Serbii, w szczególności z Niszu i południowo-wschodniej Serbii, sprawiają, że „Oro” jest jednym z najbardziej atrakcyjnych zespołów w kraju. „Oro” został dwukrotnie nagrodzony tytułem „The Best Serbian Dancing Ensemble” w 1964 r. i 1997 r. Zespół przez lata uczestniczył w największych festiwalach, koncertowali w całej Europie a również w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i na Filipinach.

Indie – SurTaal Performing Art
Grupa pochodząca z Ahmedabadu w środkowych Indiach przywiozła ze sobą powiew orientalnych tańców i muzyki w stylu garba. Znamy ją co nieco z filmów indyjskich, ale jej esencja zagości właśnie dziś na naszej scenie. Grupa nie tylko prezentuje najwyższej klasy folklor indyjski na festiwalach na całym świecie, ale też udziela lekcji w swoim rodzimym mieście, dzięki czemu tradycja przekazywana jest następnym pokoleniom. Tradycyjne tańce indyjskie nasycone są symboliką, stanowią niemal osobną formę porozumiewania się, której nauka trwa latami. Jeśli nawet jej nie poznamy to dajmy się porwać niezwykłej energii tańca wykonywanego w trakcie indyjskich świąt i radosnych okazji.

 

Polska – Zespół Pieśni i Tańca Bychlewianka
Działa od ponad 40 lat a jego siedzibą jest Dom Ludowy w Bychlewie. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia CIOFF (Miedzynarodowa Rada Zespołów Folklorystycznych) od roku 1980. Zespół z ogromnymi tradycjami, liczy blisko 100 członków. Bierze udział w międzynarodowych festiwalach w Europie a od 2016 roku jest gospodarzem honorowym MFF POLKA, Na co dzień zaś realizuje happeningi o tematyce ludowej, prowadzi działalność edukacyjną z zakresu sztuki ludowej i papieroplastyki oraz rozwija swoje kompetencje pod okiem wysokiej klasy instruktorów.

Po występie każdej z grup, Bartłomiej Matysiak – członek Zarządu Powiatu, wręczał w imieniu starosty okolicznościowe dyplomy, które mają przypominać występującym pobyt w Tomaszowie Mazowieckim.

Organizatorem Festiwalu było Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz. przy współpracy z Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Maz.


Źródło: powiat-tomaszowski.pl

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa