Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Mikołajki w bibliotece

Mikołajki w bibliotece
08 grudnia
11:29 2016

Święty Mikołaj kojarzy się wszystkim z postacią ubraną w czerwony strój, z długą brodą i mknącymi saniami w celu obdarowywania najmłodszych. Mikołajki to czas, kiedy wspominamy świętego Mikołaja, biskupa z Miry.

dsc05311

6 grudnia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpoczęliśmy mikołajkowe spotkanie od przeczytania z książki „Legendy o świętych” – historii o chłopcu, który w spadku po rodzicach otrzymał olbrzymi majątek i ofiarował go biednej dziewczynie bez posagu. To był dopiero początek dobrych uczynków. Od tej pory opiekował się sierotami i nędzarzami. I tak Mikołaj, bo to o nim mowa, został kapelanem, a wkrótce biskupem.

dsc05327

Po dziś dzień pamięć o nim nie zginęła, a grzeczne dzieci i dorośli mogą liczyć na prezenty. Takiej opowieści wysłuchali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Kolejnym zadaniem było ułożenie kilku zdań z rozsypanki wyrazowej o tematyce świątecznej.

Następnie dzieci zostały zapoznane z tradycjami bożonarodzeniowymi oraz dowiedziały się skąd wziął się zwyczaj dekorowania choinki. Klimat nadchodzących świąt wzmocniła mikołajkowa krzyżówka oraz piosenki o świętym Mikołaju z płyty pt. „Teatr Malucha – Zima” w wykonaniu Edyty Jungowskiej i Zbigniewa Zamachowskiego. Prowadzące porwały uczniów do tańca. Na zakończenie przyszła pora na zajęcia plastyczne.

 

Uczniowie szkół podstawowych wykonywali oczywiście kartki z brodatym przyjacielem dzieci. Nie zabrakło zagadek, a także drobnych upominków dla najmłodszych. Scenariusz spotkania pt. „Mikołajki w bibliotece” opracowały bibliotekarki: Dorota Iwanicka oraz Monika Kabzińska.


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu