Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z MDK-iem

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z MDK-iem
24 lutego
17:38 2016

Od pięciu lat corocznie 01 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli tych, którzy po II wojnie światowej nie poddali się, nie złożyli broni, tylko rozpoczęli heroiczną walkę o wyzwolenie Polski spod jarzma komunistycznego.

Władze Polski Ludowej robiły wszystko, aby pamięć o prawdziwych bohaterach była na zawsze wymazana z kart historii i świadomości narodowej. Obecnie prowadzonych jest wiele starań i działań edukacyjnych, aby przywrócić Żołnierzom Niezłomnym zaszczytne miejsce na kartach historii.

Młodzieżowy Dom Kultury, którego patronem od 2011 roku jest rotmistrz Witold Pilecki już po raz siódmy organizuje konkurs historyczny dla uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego „Żołnierze Wolności” oraz po raz pierwszy konkurs piosenki i pieśni patriotycznej „Panny Wyklęte”, które zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych”, a także patronatami: Biura Edukacji Publicznej IPN, Starosty Tomaszowskiego Mirosława Kuklińskiego oraz Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko.

Współorganizatorami uroczystości są: Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta, a zaplanowano je na 03 marca 2016 roku. Termin ten podyktowany jest obecnością w Tomaszowie Mazowieckim córki rotmistrza Witolda Pileckiego- pani Zofii Pileckiej- Optułowicz.

 

Program przedstawia się następująco o godzinie 12.00 w Kościele NMP Królowej Polski odprawiona zostanie Msza Święta, z udziałem pocztów sztandarowych, po niej zostaną złożone kwiaty w Kaplicy Pamięci Narodowej im. Św. Maksymiliana Kolbego, na grobie majora Jana Czarneckiego oraz pod tablicą rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

Z kolei o godzinie 13.30 w sali obrad Urzędu Miasta odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu historycznego i wokalnego, występ jego laureatów, a także spotkanie z panią Zofią Pilecką- Optułowicz. Wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli otrzymać specjalne znaczki okolicznościowe, a także krótkie publikacje opracowane przez IPN i związane z biografiami: Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki” oraz generała Augusta Fieldorfa „Nila”.
– Zapraszam serdecznie wszystkich tomaszowian i mieszkańców powiatu do udziału w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych, a także rotmistrza Witolda Pileckiego, który jest patronem naszej placówki- mówi dyrektor MDK Tomasz Zdonek.

 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu