Podróż do Betlejem w Zakościelu. Największa interaktywna szopka bożonarodzeniowa w Polsce
Już po raz trzeci w okresie Świąt Bożego Narodzenia Fundacja PROem zorganizowała w Zakościelu koło Inowłodza przepiękne i zrobione z dużym rozmachem widowisko „Podróż do Betlejem”. Podczas dwóch poprzednich edycji, Betlejem w Zakościelu odwiedziło ponad 16 tysięcy osób.
Betlejemska osada w Inowłodzu to największa interaktywna szopka w Polsce. Po przekroczeniu jej progów przenosimy się 2000 lat wstecz do czasów, kiedy narodził się Chrystus. Spektakl, w którym to widzowie przenoszą się w czasie w niezwykle interaktywny sposób, opowiada historię narodzin Jezus. Setki kostiumów, rekwizytów, ponad 5 miesięcy przygotowań, około 200 aktorów wolontariuszy i osób koordynujących projekt, wszystko po to, byśmy mogli poczuć magię świąt i przypomnieć sobie ważną historię w życiu każdego chrześcijanina.
Swoją Podróż do Betlejem rozpoczynamy od wysłuchania koncertu kolęd w nowoczesnych aranżacjach m.in. Estery Pańczyk i zespołu Exosdus 15. Jednak po opuszczeniu salki koncertowej
przenosimy się ponad 2000 lat wstecz, a w podróży tej towarzyszą nam rzymscy żołnierze. Przemierzając Judeę odwiedzamy szkołę żydowską i poznajemy historie z życia Józefa i Maryi, a narodziny Syna Bożego zwiastuje nam Archanioł Gabriel. Maryja dzieli się radosną nowiną z Józefem i razem wyruszają do Betlejem. My również pod eskortą żołnierzy rzymskich ruszamy ich śladem. Po drodze spotykamy 3 mędrców rozprawiających o dziwniej gwieździe, która rozbłysła na wschodnim niebie. Spotykamy również króla Heroda, który zarządził spis powszechny i który na wieść o narodzinach nowego króla nakazał pozabijać wszystkich chłopców poniżej 2 lat. Do Betlejem wpuszcza nas poborca podatkowy, a miasteczko wita nas gwarem, zapachem i smakiem potraw. Widzimy żebraków, małe kramiki, na których sprzedawane są chleb, sól, ryby i biżuteria. W mieście nie brakuje żywych zwierząt i poczęstunku dla strudzonych wędrowców. Po wyjściu z miasteczka spotykamy pasterzy, którzy wyrwani ze snu przez Anioła Pańskiego wyruszają w poszukiwaniu stajenki – miejsca, w którym narodził się Chrystus. Stajenka to ostania scena, w której z bliska możemy przyjrzeć się nowo narodzonemu Jezusowi i posłuchać przesłania, jakie niesie ze sobą ta historyczna chwila.
Święta Bożego Narodzenia to nie tylko syto zastawiony stół i prezenty, ale to chwila, kiedy tak jak ten klęczący rzymski żołnierz, oddajemy cześć Chrystusowi. Betlejem jest dla wszystkich, bo warto dobre tradycje pielęgnować i w trakcie świąt poczuć bliskość Chrystusa – mówi do odwiedzających Betlejem Władysław Dwulat – dyrektor Fundacji PROeM.
Wstęp na widowisko jest wolny, nie sprzedajemy biletów i nie pobieramy opłat za parkowanie samochodów i autokarów. Jednakże będziemy wdzięczni gościom za dowolną ofiarę, którą przeznaczymy na pokrycie kosztów związanych z organizacją tego przedsięwzięcia. Będzie można ją złożyć podczas widowiska przy wejściu do Betlejem, kiedy to pielgrzymi, chcąc wejść przez bramę do miasta, płacą podatek (uczestnicy widowiska mogą wrzucić do skrzynki celnika swój dar), bądź po widowisku, przy wyjściu ze stajenki, ustawiona będzie specjalna skarbonka – mówią organizatorzy spektaklu.
Po ponad godzinnej podróży po Betlejem możemy ogrzać się przy ognisku, napić ciepłej herbaty i kupić płytę z kolędami w wykonaniu zespołu Exodus 15 i Estery Pańczyk lub płytę DVD z „Podróży do Betlejem”, by w domu ponownie przeżyć magię tego miejsca. Ten niesamowity spektakl będziemy mogli oglądać jeszcze 13, 14, 19, 20, 21 grudnia 2014 r. oraz 3, 4, 5, 6 stycznia 2015 r. w godz. 16.00-19.00 w Chrześcijańskim Centrum Fundacji PROeM, Zakościele 80, 97-215 Inowłódz. Foto: Dariusz Kwapisiewicz / Agencja BRANDmedia