Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Podsumowanie projektu „Krótka historia teatru w Tomaszowie Mazowieckim”.

Podsumowanie projektu „Krótka historia teatru w Tomaszowie Mazowieckim”.
30 października
12:52 2015

W środę – 28. października w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie projektu „Krótka historia teatru w Tomaszowie Mazowieckim”, realizowanego przez MOK dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na projekt złożyły się warsztaty teatralno – filmowe dla młodzieży i dorosłych, gra miejska śladami dawnych scen teatrów amatorskich, cztery wykłady tematyczne i spotkanie wspomnieniowe o Prof. Stanisławie Wilczyńskim – twórcy Teatru Włókniarzy.

Efektem projektu jest między innymi film o wizycie Gabrieli Zapolskiej – artystki teatru petersburskiego, lwowskiego i poznańskiego w naszym mieście, którego premiera odbyła się właśnie podczas środowego podsumowania.

W filmie twórcy starali się zrekonstruować teatralny świat Tomaszowa z końca XIX w. Film nawiązuje do konwencji kina niemego i jest oparty na faktach.

 

Poza tym zaprezentowana została publikacja dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (j. polski, historia, wiedza o kulturze), w której koordynatorzy projektu podpowiedzieli, jak przeprowadzić ciekawe zajęcia dotyczące teatru XIX i XX wieku oraz zainteresować młodzież dziejami swojej miejscowości. W publikacji przygotowane zostały zadania dotyczące scenografii, aktorstwa, dramatu, prapoczątków kina, a także tematy odnoszące się do historii Tomaszowa tj. twórczość Zygmunta Różyckiego-poety, „Teatr Włókniarzy” prowadzony przez Stanisława Wilczyńskiego, a także teatr w gettcie żydowskim.

mok-historia-tetru (2)
Licznie przybyli uczestnicy spotkania obejrzeli również spektakl „Z gier i zabaw dziecięcych” w wykonaniu Teatru Studenckiego WYJŚCIE EWAKUACYJNE z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach – filia w Piotrkowie Trybunalskim.

mok-historia-tetru (4)

Na zakończenie spotkania można było wymienić się wrażeniami przy kawie, herbacie i ciastkach.

 

MOK Tomaszów Maz.


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu