Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

„Przywróćmy pamięć- w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej”

„Przywróćmy pamięć-  w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej”
17 kwietnia
11:15 2015

„Przywróćmy pamięć-  w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej” pod takim tytułem koła historyczne Młodzieżowego Domu Kultury im. rtm Witolda Pileckiego w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowało konkurs tematyczny dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego, którego celem było nie tylko poszerzenie wiedzy i zainteresowań na temat II wojny światowej, ale również kształtowanie postawy patriotycznej wśród młodego pokolenia.

DSC_0228

Do konkursu zgłosili się uczniowie ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego. Każdą ze szkół reprezentowało pięciu uczniów, którzy musieli odpowiedzieć na pytania związane zarówno z historią Polski, jak i historią powszechną. Po rozwiązaniu testu konkursowego, pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN Adam Sitarek wygłosił prelekcję, połączoną z prezentacją multimedialną na temat okupacji Tomaszowa Mazowieckiego w czasie II wojny światowej, w której szczególny nacisk położył na sprawy społeczne.

DSC_0192
Przed rozstrzygnięciem konkursu i wręczeniem nagród laureatom, dyrektor MDK Tomasz Zdonek poprosił wszystkich o uczczenie minutą ciszy pamięci generała Stanisława Karlińskiego „Burzy”, który walczył w 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej, po wojnie prześladowany był przez władze Polski Ludowej. Zmarł 12 kwietnia, a w dniu konkursu- 16 kwietnia odbył się Jego pogrzeb. Generał związany był z ziemią piotrkowską, przewodził Światowemu Związkowi Żołnierzy AK w okręgu piotrkowskim, był również gościem Młodzieżowego Domu Kultury.

DSC_0200
Nagrody laureatom wręczali: członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego odpowiedzialny za oświatę Barbara Robak oraz przedstawiciel Związku Piłsudczyków Zygmunt Augustyniak.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone przez opiekuna koła historycznego MDK Radosława Pająka. I tak pierwsze miejsce przypadało uczniowi I LO Dominikowi Plucie, drugie miejsce zdobył uczeń II LO Mateusz Guzek, trzecie Jan Żelazek z I LO. Przyznano również trzy wyróżnienia, które otrzymali uczniowie ZSP nr 2: Paulina Sapińska, Damian Szewczyk oraz Artur Piechna.
Organizatorzy konkursu szczególne podziękowania kierują do nauczycieli historii, którzy przygotowywali uczniów do konkursu i uczestniczyli w pracach Komisji Konkursowej: Markowi Adryjanowi- ZSP nr 3, Piotrowi Dębickiemu- III LO, Halinie Fijałkowskiej- ZSP nr 2, Robertowi Kołczyńskiemu- ZSP nr 1, Katarzynie Kozioł- Machel- II LO, Dorocie Łąckiej- ZSP nr 6, Wojciechowi Małagockiemu- I LO.

DSC_0189
Laureaci trzech pierwszych miejsc, po zakończeniu konkursu, udali się na Cmentarz Wojenny w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem żołnierzy, którzy zginęli w latach 1939- 1945.

DSC01187

 

– Cieszę się, że konkurs związany z upamiętnieniem II wojny światowej spotkał się z szerokim zainteresowaniem ze strony nauczycieli i ich uczniów, którym gratulujemy wiedzy. Liczę, że również dużym zainteresowaniem będzie się cieszył II rodzinny rajd rowerowy imieniem naszego patrona rotmistrza Witolda Pileckiego, który organizujemy 10 maja. Z centrum naszego miasta Placu Kościuszki pojedziemy do Konewki, a stamtąd wrócimy na strzelnicę w Tomaszowie Mazowieckim. Na uczestników rajdu będą czekały okolicznościowe koszulki oraz szereg różnych atrakcji– podsumowuje konkurs Tomasz Zdonek i zaprasza do aktywnego udziału w rajdzie.

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu