Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Rajd rowerowy im. rotmistrza Witolda Pileckiego

Rajd rowerowy im. rotmistrza Witolda Pileckiego
12 maja
19:35 2014

W 2011 roku rotmistrz Witold Pilecki został patronem Młodzieżowego Domu Kultury, który od kilku lat 1podejmuje różnego typu inicjatywy (konkursy, wystawy, projekcje filmów, wycieczki) upamiętniające postać swojego patrona.
W niedzielę 11 maja po raz pierwszy został zorganizowany rajd rowerowy na trasie Tomaszów Maz. – Spała- Konewka- Tomaszów Maz. , który zgromadził około 120 osób w bardzo szerokim przedziale wiekowym.

W rajdzie aktywny udział wziął Poseł na Sejm RP Marcin Witko, a także duża grupa tomaszowskich harcerzy.
Miejscem rozpoczęcia i zakończenia rajdu była przystań Kajkowa MDK przy ulicy PCK. Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników rajdu było zwiedzanie bunkrów poniemieckich na Konewce oraz kiełbaski z grilla, które czekały na cyklistów po powrocie na przystani.
Tam też przeprowadzono konkurs wiedzy na temat biografii rotmistrza Pileckiego i z dużym podziwem obserwowano występ 3 letniego Olka Kryczki, który z pomocą babci Bogusi zaśpiewał piosenkę o Witoldzie Pileckim.
Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali książeczki przybliżające postać patrona Młodzieżowego Domu Kultury.

– Rajd rowerowy imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego organizowaliśmy po raz pierwszy i bardzo się cieszymy, że do naszej inicjatywy przyłączyło się ponad 100 tomaszowian, w tym całe rodziny, które wspólnie z „emdekiem” zdrowo i aktywnie postanowiły spędzić niedzielne przedpołudnie. Już dziś z całą pewnością mogę twierdząco odpowiedzieć na często zadawane mi podczas rajdu pytanie, czy będą jego kolejne edycje. Swoją inicjatywą chcieliśmy przypomnieć o postaci naszego chlubnego patrona, o którym wiedza i świadomość z roku na rok rośnie. W sierpniu „emdek” będzie organizatorem otwartej dla wszystkich chętnych wycieczki do Warszawy, w trakcie której odwiedzimy między innymi Kwaterę Ł na Powązkach , najprawdopodobniej miejsce pochówku naszego patrona oraz więzienie na Rakowieckiej, gdzie rotmistrz w 1949 roku został przez komunistów stracony– powiedział dyrektor MDK Tomasz Zdonek.


Młodzieżowy Dom Kultury im. rtm Witolda Pileckiego za pomoc w organizacji rajdu dziękuje: Instytutowi Pamięci Narodowej, Komendzie Powiatowej Policji, 1 Tomaszowskiej Harcerskiej Drużynie „Burza” im. 27 Dywizji Piechoty Armii Krajowej Studiu Reklamy KumArt oraz Parkowi Linowemu nad Pilicą.

Foto: MDK Tomaszów Maz.

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu