Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Ruszył projekt: Pasaże Pamięci – spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów

22 lipca
22:59 2014

21 lipca 2014 roku w Ośrodku Kultury „Tkacz” w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt „PASAŻE PAMIĘCI–SPOTKANIE Z KULTURĄ TOMASZOWSKICH ŻYDÓW”, który ośrodek zrealizuje w ramach programu „Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014

Projekt został dofinansowany ze środków Łódzkiego Domu KulturyInstytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

Partnerzy projektu to: Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Gabrysiewicz-Krzysztofik w Tomaszowie Mazowieckim, Fundacja Rozwoju Powiatu Tomaszowskiego oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Trzcina”.

W konferencji wzięli udział: Rafał Zagozdon– Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Barbara Przybysz–Dyrektorka Ośrodka Kultury „Tkacz” oraz Justyna Biernat – Koordynatorka Projektu.

Podczas konferencji Justyna Biernat zaprezentowała jego główne cele i założenia, wśród których na głównym miejscu znajdują się m.in. wzrost wiedzy na temat wielokulturowości niegdysiejszego miasta, pogłębienie wiedzy na temat działalności artystycznej tomaszowskich Żydów, poszerzenie wachlarza ofert edukacyjnych, wzrost kompetencji kadry oświatowej, twórcze przekształcanie wiedzy na temat historii Tomaszowa oraz wzrost tolerancji i zrozumienia dla innych kultur i wyznań, poszukiwanie twórczych impulsów w dawnym, zróżnicowanym etnicznie Tomaszowie Mazowieckim.

Z kolei Rafał Zagozdon nawiązując do dotychczasowych kontaktów z Gminą Żydowską w Łodzi przedstawił praktyczne strony współpracy organu samorządowego z przedstawicielami innych kultur i narodowości.

Podkreślił również znaczenie i wpływ wielokulturowej przeszłości historycznej na dalsze dzieje i obecny kształt Tomaszowa Mazowieckiego widoczny choćby w naszej lokalnej architekturze i bieżących wydarzeniach (przykład niedawnego pochówku żołnierzy radzieckich odkrytych w czasie rewitalizacji Placu Kościuszki).

Przedstawieniu założeń projektu towarzyszyła prezentacja multimedialna.

W ramach projektu „PASAŻE PAMIĘCI– SPOTKANIE Z KULTURĄ TOMASZOWSKICH ŻYDÓW” odbywać się będą konkursy (konkurs na reportaż oraz pamiętnik), a także warsztaty edukacyjne (sierpień), dziennikarskie i gra miejska (wrzesień), powstanie również interaktywna strona internetowa. Projekt zostanie zamknięty galą finałową, podczas której spotkamy się ze światem „Jidyszlandu” Karoliny Cichej.

Więcej na stronie www.ok-tkacz.pl oraz pasazepamieci.pl

https://tvtomaszow.pl/tag/pasaze-pamieci/

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu