Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Skansen zaprasza na wystawę fotografii Erica Pawlitzky’ego

Skansen zaprasza na wystawę fotografii Erica Pawlitzky’ego
07 kwietnia
10:41 2015

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 10 kwietnia o godzinie 13:00, na wernisaż fotografii Erica Pawlitzky’ego UND ALLES IST WEG /MIEJSCA, KTÓRYCH NIE MA.

Wystawa fotografii zorganizowana została z okazji 100. rocznicy zakończenia walk nad Pilicą w 1915 roku.

Autor, z zawodu prawnik, a z wielkiej pasji – artysta fotografik, na co dzień mieszka w Berlinie i jest stypendystą Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fotografią zajmuje się od 1974 roku i ma na koncie wystawy w kilku krajach Europy. Wystawa tego artysty, otwarta w Skansenie Rzeki Pilicy w dniu 10 kwietnia 2015 roku, miała swoją premierę w sierpniu 2014 roku w Instytucie Polskim w Monachium.
Na ekspozycję składa się 30 wielkoformatowych zdjęć miejsc bitew z okresu I w. św. na ziemiach polskich, sfotografowanych po stu latach. Część z nich wiąże się ze słynną Operacją Łódzką. Ukazują one w przejmujący sposób tragizm tych walk i bolesną świadomość nieuniknionego czasu, a zarazem fascynację autora pięknem polskiego krajobrazu.
Z tymi obrazami znakomicie koresponduje kilkadziesiąt okazów tzw. sztuki okopowej z okresu Wielkiej Wojny, pochodzących ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy. Posiada on obecnie największą w Polsce, liczącą ponad 1.200 eksponatów, kolekcję żołnierskich dzieł, tworzonych częstokroć w warunkach frontowych. Wiele z nich porusza do głębi swoją pokojową i religijną symboliką.

 

Wernisaż wystawy zostanie połączony również z prezentacją szpitala polowego z okresu I w.św. wraz z inscenizacją w wykonaniu GRH Strzelcy im. 31 Pułku z Mszczonowa i GRH „Żelazny Orzeł” z Łodzi.

Wystawa będzie czynna do końca czerwca 2015 roku.

ul. A. Frycza Modrzewskiego 9/11
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. (44) 723 00 03

Skansen Rzeki Pilicy

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa