Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Skate Park na placu Kościuszki zgłoszony do konkursu przez dwóch gimnazjalistów

02 kwietnia
10:07 2015

Nieprzerwanie od 1994 roku 01 czerwca w Warszawie zbiera się Sejm Dzieci i Młodzieży, który jest doskonałą lekcją demokracji i nauką aktywnej postawy obywatelskiej.

W tym roku Borys Bernacki i Filip Kościsty postanowili spróbować sowich sił w tym niezwykle ciekawym przedsięwzięciu i wziąć udział w konkursie rekrutującym młodych posłów na czerwcowe posiedzenie.
W ramach przygotowań do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM), realizowana jest procedura wyłonienia uczestników XXI sesji. Sejm Dzieci i Młodzieży jest akcją edukacyjną i obywatelską mającą na celu naukę postaw obywatelskich, oraz współodpowiedzialności młodych ludzi za przestrzeń publiczną, a w szczególności za swoją najbliższą okolicę. Ponadto określa potrzeby młodych ludzi względem miejsca swojego zamieszkania, uświadamia decyzyjność i poczucie sprawstwa w społeczności lokalnej oraz promuje aktywność względem niej, oraz wypracowuje pomysły na zmiany w przestrzeni publicznej.

Jesteśmy uczniami klasy trzeciej Gimnazjum nr 7 i mamy nadzieję, że uda nam się pojechać na obrady z młodzieżą z całej Polski -mówią młodzi uczniowie

W bieżącym roku zadaniem konkursowym było przeprowadzenie przez dwuosobowe zespoły badania wybranego miejsca w swojej przestrzeni lokalnej oraz zaproponowanie zmian wynikających z uzyskanych wyników.

Długo się nie zastanawialiśmy nad wyborem badanego obszaru, stwierdziliśmy, że najciekawszy będzie zrewitalizowany Plac Kościuszki. Cieszymy się, że centrum miasta wygląda bardzo nowocześnie, ale chcielibyśmy, żeby młodzież mogła znaleźć tam, jak najwięcej miejsca dla siebie.

W piątek 27 marca wspólnie ze swoimi rówieśnikami zastanawialiśmy się jakich zmian będziemy oczekiwać w centrum naszego miasta. Nasze wnioski to przede wszystkim pojawienie się zadbanej zieleni, ogródków gastronomicznych, stojaków na rowery i funkcjonalnych koszy na odpady i odchody zwierząt. Naszym najważniejszym postulatem jest chęć stworzenia małego skateparku w centrum miasta, który przyciągnąłby do niego młodzież aktywnie spędzającą wolny czas. Do tej pory młodzież na deskorolkach i rowerach znajduje sobie miejsca, które nie są bezpieczne, zarówno dla niej, jak i dla osób postronnych. Uważamy, że stworzenie tego typu przestrzeni wpłynie pozytywnie na podniesienie bezpieczeństwa oraz uatrakcyjni centrum miasta, jako miejsca otwartego dla młodych ludzi. Liczymy, że władze samorządowe naszego miasta pozytywnie odniosą się do naszych propozycji. Aby zachęcić do realizacji naszego pomysłu nakręciliśmy krótki filmik, do którego link znajduje się poniżej.

 

 

Projekt, w którym biorą udział uczniowie Gimnazjum nr 7 ma charakter edukacyjny i jest organizowany przez Kancelarię Sejmu RP w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Konkurs nie gwarantuje realizację zgłoszonego projektu, ale  Borys i Filip będą chcieli zainteresować władze Tomaszowa pomysłem powstania na placu Kościuszki mini Skate Parku.

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa