Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Tomaszów pod żaglami – relacja z rejsu Pogorią (foto)

Tomaszów pod żaglami – relacja z rejsu Pogorią (foto)
27 listopada
08:24 2014

„TOMASZÓW POD ŻAGLAMI POGORII”- taki napis widniał na koszulkach uczestników rejsu po Morzu Śródziemnym, w którym w dniach 7-16.11.2014r. wzięli udział uczniowie tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby związane z tomaszowskim środowiskiem żeglarskim.

Tomaszowski Rejs Pogorią

Po 20-godzinnej podróży do Genui, a następnie odbyciu niezbędnych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa, stawiania żagli, pracy na rejach – 9 listopada, załoga z Tomaszowa Mazowieckiego wypłynęła w morze przepiękną trójmasztową barkentyną z zamiarem opłynięcia Korsyki. Nasze plany dość szybko zostały zweryfikowane przez pogodę. Porywisty wiatr, wysoka fala już drugiego dnia uniemożliwiły desant pontonem na ląd, w celu zwiedzenia włoskiego miasta Portovenere. Utrudniający żeglugę silny południowy wiatr sprawił, że postanowiliśmy zmienić plany i obraliśmy kurs na Lazurowe Wybrzeże.

Tomaszowski Rejs Pogorią
Był to prawdziwy strzał w 10:) Po dobie żeglugi wpłynęliśmy na wody terytorialne Francji. Dotarliśmy do urokliwego Antibes, słynnego z festiwali filmowych i alei gwiazd Cannes, słonecznej Nicei, gdzie niektórzy spróbowali nawet kąpieli morskiej, a nawet do nieprzyzwoicie bogatego Monte Carlo. 15 listopada dopłynęliśmy do portu wyokrętowania – San Remo.
Podczas rejsu zażyliśmy prawdziwego żeglarskiego życia. Był i silny wiatr, i fale przelewające się przez pokład, ulewny deszcz i burza z „efektami świetlnymi”. W końcu doczekaliśmy się błękitnego, bezchmurnego nieba i lazurowego morza.
Żeglowanie tak dużym żaglowcem to ogromne przeżycie. Ceremoniał podnoszenia bandery, wybijanie tzw. „szklanek”, praca na rejach, która jednych przyciąga i fascynuje, drugich przeraża wysokością i ilością kolorowych linek do obsługi, pozostawiają niesamowite wrażenia.

Tomaszowski Rejs Pogorią
Wielu uczestników rejsu zmagało się z dolegliwościami choroby morskiej, a mimo to humory wszystkim dopisywały. Nikt nie wymigiwał się od stawiania żagli, brasowania rei, wybierania cum i szpringów czy innych prac na pokładzie i pod pokładem. Po ciężkiej pracy, wyśmienicie smakowały posiłki przygotowywane przez członków załogi pod okiem doświadczonego kuka Maćka.

Tomaszowski Rejs Pogorią
W sobotę 16 listopada tomaszowska załoga po raz ostatni spotkała się na pokładzie Pogorii. Kapitan rejsu nr 33/14 – pan Andrzej Potulski podsumował rejs, wręczył uczestnikom opinie i książeczki żeglarskie.
Ruszyliśmy w drogę powrotną, wspominając, oglądając zdjęcia i nagrane filmy i … marząc już o następnych morskich wyprawach.

Tomaszowski Rejs Pogorią
Organizatorzy rejsu – Michał Kurzyk i Dariusz Jachimowski, składają serdeczne podziękowania całej załodze za wzorową żeglarską postawę. Dzięki wam my również bawiliśmy się wyśmienicie.
Szczególne podziękowania kierujemy do kapitana rejsu Pana Andrzeja Potulskiego i załogi stałej STS Pogoria oraz dla Starostwa Powiatu Tomaszowskiego za objęcie imprezy honorowym patronatem.

 

www.bluebingo.pl
Foto: materiały organizaotra

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa