Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Tomaszowianie porządkują cmentarz żydowski (WIDEO)

06 sierpnia
13:49 2015

Ruszyła akcja społeczna mająca na celu uporządkowanie cmentarza żydowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Idea uporządkowania cmentarza pojawiła się już w czasie trwania projektu „Pasaże Pamięci – spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów” w roku 2014.

cmentarz-zydowski-tomaszow_011

Kolejny projekt „Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim” przyniósł owoce naszych starań o zorganizowanie akcji społecznej „Tomaszowski Kirkut”. Właściciel cmentarza, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, wyraził zgodę na przeprowadzenie prac ogrodniczo-porządkowych na terenie tomaszowskiego kirkutu – mówią pomysłodawcy i koordynatorzy akcji: Aleksandra Koselak oraz Krzysztof Karbowiak.

cmentarz-zydowski-tomaszow_002

Celem akcji jest przywrócenie pamięci o żydowskiej tradycji Tomaszowa, dbałość o obszar zagrożony zniszczeniem oraz kontynuacja inicjatywy Beniamina Yaari-Walda, który jako prezes Związku Żydów Tomaszowskich w Izraelu w roku 1994 przeprowadził prace porządkowe na żydowskim cmentarzu.

cmentarz-zydowski-tomaszow_036

Akcja „Tomaszowski Kirkut” odbędzie się w dniach 3-7 sierpnia 2015 roku w godzinach 16.00-20.00 i ma ona charakter społeczny. Wszystkich chętnych zapraszamy do włączenia się we wspólne prace.

cmentarz-zydowski-tomaszow_007

Więcej informacji można uzyskać na cmentarzu żydowskim w dniach 3-7 sierpnia 2015 roku w godzinach 16.00-20.00 lub kontaktując się mailowo z organizatorami: aleksandra.koselak@gmail.com

cmentarz-zydowski-tomaszow_018

Foto: Dariusz Kwapisiewicz / Agencja BRANDmedia


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa