Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Tomaszowianin w gronie najbardziej wpływowych ludzi kultury

Tomaszowianin w gronie najbardziej wpływowych ludzi kultury
29 stycznia
09:36 2014

W gronie 10 najbardziej wpływowych ludzi kultury województwa łódzkiego znalazł się Piotr Gajda – tomaszowski poeta, na rzecz kultury pracujący również na co dzień w Wydziale Kultury Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Ranking najważniejszych literackich osobowości z Łodzi i regionu, o których w roku 2013 mówiło się i pisało najwięcej, przygotowany został przez serwis „Kalejdoskop Kulturalny Reymont„.

Piotr Gajda na liście figuruje obok Andrzeja Sapkowskiego oraz … Juliana Tuwima, którego nazwisko pojawiało się w minionym roku szczególnie często w kontekście ustanowionego przez Sejm RP roku Juliana Tuwima.
Piotr Gajda (ur. 1966) — poeta, autor książek poetyckich Hostel (Łódź 2008), Zwłoka (Łódź 2010), Demoludy (Mikołów 2013). Stały współpracownik Kwartalnika Literacko-Artystycznego „Arterie”. Wiersze publikował m.in. w „44”, „Tyglu Kultury”, „Opcjach”, „Toposie”, „Frazie”, „Red-zie”, „Gazecie Wyborczej”, „Odrze”, w antologii łódzkich debiutantów Na grani (Łódź 2008) oraz w antologiach: Pociąg do poezji. Intercity (Kutno 2011) i Węzły, sukienki, żagle. Nowa poezja, ojczyzna i dziewczyna (Kutno 2013).
Notka poświęcona tomaszowskiemu poecie:

Cyt.:Tomaszowski poeta pozostaje jednym z najbardziej niedocenionych autorów swojego pokolenia. Zjawiskowy debiut „Hostel” i podkreślająca odrębność stylu Gajdy „Zwłoka” nie doczekały się należytej krytycznej recepcji. Może zmieni to ubiegłoroczny tom Demoludy (Instytut Mikołowski), tym bardziej, że Gajda poszerza w nim swoje pole poetyckiej walki. Fraza tomaszowianina radykalnie się wydłuża, zyskując tym samym na ekspresywności, ale wiersze nie gubią przy tym sensu i nie tracą nic z oryginalnego obrazowania. Tom o doskonale oddającym wieloznaczność wierszy tytule (oswojona przeszłość łączy się w „Demoludach” ze sztucznymi rajami teraźniejszości) zasługuje na uważną lekturę.”

Blog Piotra Gajdy www.pgajda.blogspot.com

foto: Facebook
www.tomaszow-maz.eu

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa