„u Hrabiego” wyjątkowy spektakl o historii Tomaszowa Mazowieckiego (FOTO)

1 czerwca 2023 r. w wyjątkowej scenerii pałacu letniego Antoniego hrabiego Ostrowskiego herbu Rawicz i jego żony Józefy z Morskich, odbyła się premiera spektaklu w reżyserii Kariny Góry pt. „u Hrabiego”. Spektaklu na podstawie autentycznych wydarzeń z życia Ostrowskich założycieli Tomaszowa Mazowieckiego.
Miesiąc maj to rocznica urodzin Antoniego i śmierć jego ukochanej Józi. Hrabia przeżył to wydarzenie boleśnie, a przelewanie na papier własnych myśli ukoiło jego ból. Jedyny egzemplarz „Journalu zdrowia Juzi” (oryginalna pisownia) dziennika opisującego ostatnie chwile jej życia znajduje się w zbiorach Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. To m.in. na jego podstawie napisano scenariusz spektaklu.
Zarówno tematyka spektaklu skupiona wokół życia i działalności Antoniego hr. Ostrowskiego oraz jego małżonki – Józefy z Morskich, jak i niepowtarzalny klimat dawnego hrabiowskiego ogrodu i Pałacu Ostrowskich, wzmocnione muzyką kwartetu smyczkowego, teatralnym oświetleniem i scenografią na długo wrył się w pamięć widzów tego wyjątkowego wydarzenia.
Niesamowicie wzruszająco wybrzmiał również utwór związany naszym miastem „Tomaszów” w aranżacji Piotra Goljata w wykonaniu Jagody Jasnowskiej i Kamila Olczyka. Tutaj naprawdę niektórzy mieli łzy wzruszenia.
Na niewątpliwy sukces spektaklu złożyła się praca i zaangażowanie wielu osób. Warto podkreślić, że twórcy i aktorzy spektaklu to tomaszowianie. Prezentujemy twórców, pełną obsadę spektaklu oraz osoby zaangażowane w jego powstanie:
Reżyseria Karina Góra. Scenariusz Karina Góra oraz Radek Maksymowicz. Scenografia i kostiumy Małgorzata Baryś.
Józefa Ostrowska z domu Morska – Klaudia Koścista i Antoni hrabia Ostrowski – Wiktor Węgliński. Wehikuł czasu – Kamil Olczyk, Mojra – Maja Pinczewska oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Tomaszowie Mazowieckim: Krystyn – Tymon Ćwiertnia, tkaczki/pokojówki – Anna Cuper, Natalia Zieleniak, Hanna Nippe, Oleksandra Veviur, Martyna Fornalczyk, Pola Warych, Julia Kaczmarek, Hanna Kowalczyk, zielarki – Maria Jaroma, Vanessa Winek, Oliwia Fałek, majordomus – Wiktor Pawlak, lokaj – Filip Marczewski.
Wizualizacje, zdjęcia, projekt graficzny plakatu Dariusz Kwapisiewicz, światło i dźwięk FBI Dominik Czwartek, koordynacja Ewa Służewska, konsultacja historyczna prof. Elżbieta Wichrowska Uniwersytet Warszawski i Magdalena Sepkowska – Muzeum w Tomaszowie Maz. Kwartet smyczkowy Angelika Błaszczyk – Kociela, Kornelia Bielas, Karolina Ziętek, Zofia Krzysztofik, śpiew – Jagoda Jasnowska, aranżacja piosenki finałowej Piotr Goljat.
Zadanie było współfinasowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.
Foto: Dariusz Kwapisiewicz