Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu zaprasza na wystawę fotografii „KRZESŁO”

Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu zaprasza na wystawę fotografii „KRZESŁO”
08 stycznia
16:19 2016

Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu zaprasza na wystawę fotografii członków Klubu Fotograficznego z Szentes (Węgry) –  „KRZESŁO”

Autorzy
Bakó Ildikó, Gálfalvyné Hilda, Kiss János, Kozma Anita, Králik Emese, Levendovics György, Marton Ferenc, Nagy István, Német Gabriella, Sarusi István, Szaszkó Antal, Vörös János.

Koło Fotograficzne w Szentes (Węgry)
W 1974 roku w Centrum Kultury w Szentes na Węgrzech kilku pasjonatów zawiązało koło fotograficzne. Od 1980 roku organizują corocznie Salon Fotograficzny Niziny Węgierskiej (Alföldi Fotószalon), a od 1982 roku co dwa lata Biennale Aktu w Szentes (Szentesi Aktfotó Biennálé). Są to istotne wydarzenia kulturalne.

 

Koło Fotograficzne w Szentes od kilku lat współpracuje z Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym. Jesienią 2013 roku w galerii ŁTF w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej twórcy z Węgier przedstawili, bardzo dobrze przyjętą, wystawę pt. „Oko”. Łodzianie swoje prace prezentowali na Węgrzech w 2012 r. – „Tryptyki” oraz w 2014 r. – „Czas”. Dobrze rozwijająca się współpraca świadczy o tym, że powiedzenie „Polak Węgier dwa bratanki…” nic nie traci ze swej aktualności. Cykl prac pt. „Krzesło” to wystawa w której przedmiot powszechnego użytku stał się źródłem twórczych poszukiwań.

Krzesło to przede wszystkim mebel służący do siedzenia, konkretny realny przedmiot. Drogą abstrakcji możemy oderwać od niego jego poszczególne cechy aż do momentu gdy zostaną te najbardziej ogólne określające jego istotę. Krzesło możemy traktować również jako wrażenie wzrokowe – barwną plamę, cień na podłodze. Może wywoływać emocje istniejące tylko w nas i nigdzie indziej. Możliwości jest nieskończenie wiele.
Wybitny Węgierski prozaik Sandor Marai napisał – (…) poza cudem natury jest coś jeszcze, coś więcej. Coś co człowiek dodał do natury, ukoronował Stworzenie twórczością, której zbiorczą
nazwą jest sztuka. Wszystko inne to tylko istnienie, rytmiczne pulsowanie wzajemnego oddziaływania materii i siły.”

 

Zobaczmy jak „krzesło” interpretują fotograficy z Węgier. Co dodali do jego natury. Czy po obejrzeniu tej wystawy będziemy inaczej postrzegali ten przedmiot codziennego przecież użytku?
Na to pytanie musicie Państwo odpowiedzieć sobie sami. Na tym właśnie polega istota sztuki.
Wystawę można oglądać w dniach 9.01 – 30.03.2016 r. na Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu,  ul. Zamkowa 7

plakat_wystawa_krzesla


 

 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa