Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Zginęli za wolny Tomaszów. Dzisiaj oddaliśmy im hołd (foto)

Zginęli za wolny Tomaszów. Dzisiaj oddaliśmy im hołd (foto)
17 stycznia
23:47 2014

17 stycznia 2014 r. o godzinie 12.00 na cmentarzu wojennym przy ul. Smutnej 22 odbyła się uroczystość upamiętniająca 69 rocznicę wyzwolenia Tomaszowa Mazowieckiego spod niemieckiej okupacji.

W styczniu 1945 roku zadaniem okupanta było utrzymanie „Linii Pilicy”, które powierzono 9 Niemieckiej Armii Polowej pod dowództwem gen. Smillo von Lűttwitza.

Jednak radziecka ofensywa zbliżała się szybko, a 11 Samodzielny Korpus Pancerny pod dowództwem gen. mjr. Iwana Juszczuka, wchodzący w skład 69 armii, dowodzonej przez gen. płk. Władimira Kołpakczi rankiem 18 stycznia podjął z marszu próbę odbicia naszego miasta. Niestety nieudaną.

Dopiero kolejny atak radzieckich oddziałów pancernych, które wykonały manewr oskrzydlający przekraczając Pilicę koło Smardzewic i Spały, był udany. Po południu 18 stycznia 1945 roku Tomaszów Mazowiecki został zajęty przez Rosjan.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od wspólnej modlitwy za żołnierzy polskich i radzieckich poległych w styczniu 1945 roku oraz za ofiary II wojny światowej, którą celebrował ksiądz prałat Henryk Kowaliński.

Bohaterowie, którzy oddali życie za wolna Polskę powinni pozostać na zawsze w naszej pamięci. Dziękuję, że tak dużo młodych ludzi oddaje dzisiaj hołd poległym, bo to dla was oddali oni swoje życiemówił uczestnik tamtych historycznych wydarzeń, Kawaler Orderu Virtuti Militari pułkownik Józef Suchodolski.

Prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – Koła w Tomaszowie Mazowieckim podkreślał również znaczenie pokoju dla dziejów wszystkich ludzi, bez względu na ich przekonania światopoglądowe i polityczne.

Symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Poległych na Polu Chwały w latach 1939-1945” złożyli m.in. tomaszowscy kombatanci, przewodniczący Rady Kombatantów ppłk. Roman Stasiak, delegacje władz miasta i powiatu, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, delegacje szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Tomaszowie Mazowieckim, ZHP, Strzelca i PCK.

Delegacja władz miasta i powiatu oraz kombatantów złożyła również kwiaty przy pomniku poległych żołnierzy radzieckich znajdującym się na cmentarzu prawosławnym.

foto: Dariusz Kwapisiewicz

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu