Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Znamy szczegóły pochówku ekshumowanych żołnierzy radzieckich

Znamy szczegóły pochówku ekshumowanych żołnierzy radzieckich
13 maja
19:50 2014

Uroczystość pogrzebowa żołnierzy radzieckich ekshumowanych z Placu Kościuszki  w Tomaszowie Mazowieckim odbędzie się w dniu 11 czerwca 2014 r. o godz. 11.00 na kwaterze wojennej Cmentarza Prawosławnego przy ul. Smutnej  20 w Tomaszowie Mazowieckim.
Program  uroczystości obejmuje następujące elementy: powitanie zebranych, odegranie hymnów – Polski i Federacji Rosyjskiej, przemówienia okolicznościowe Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz Przedstawiciela Ambasady Federacji Rosyjskiej, nabożeństwo ekumeniczne, salwę honorową, złożenie trumien do grobu, złożenie kwiatów i podziękowania.
Gospodarzem uroczystości będzie Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego działający w porozumieniu z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim w Łodzi i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która konsultowała z kolei przebieg uroczystości ze stroną rosyjską.
Na uroczystości obecni będą przedstawiciele: Ambasady Rosji w Polsce, Ministra Obrony Narodowej,  Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła prawosławnego oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich.
Szczątki żołnierzy pochowane zostaną w trumnach ekshumacyjnych pojedynczo w nowej mogile zbiorowej.
Koszt pochówku i uroczystości zawierać się będzie w przedziale 20-30 tyś zł.
W związku z poniesionymi już przez Gminę Miasto Tomaszów Mazowiecki kosztami ekshumacji Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego wystąpił do Rady Pamięci Walk i Męczeństwa z wnioskiem o całkowite sfinansowanie tej uroczystości ze środków Rady.

Foto: Skansen Rzeki Pilicy

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu