Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Geotermia w Tomaszowie?

Geotermia w Tomaszowie?
18 maja
18:49 2015

„Geotermia w Tomaszowie. Odnawialne źródła energii szansą rozwoju miasta”. Pod takim tytułem odbyła się w niedzielę konferencja naukowo – techniczna zorganizowana przez Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe oraz Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Na konferencji przedstawiono zagadnienia dotyczące geotermii i możliwości rozwoju jakie dałaby miastu.

Priorytetem Zakład Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim jest rozwój. Działania prowadzone są dwukierunkowo. Po pierwsze modernizowany jest zakład, m.in. kolejne (ostanie już) dwa zespoły odpylania spalin, dzięki czemu emisja pyłów do atmosfery będzie spełniała najbardziej rygorystyczne wymogi środowiskowe. Po drugie cały czas rozwijana jest sieć, aktualnie budowana jest w ul. Czołgistów.

Nowe zarządy w spółkach mają się rozglądać za nowymi pomysłami, za rozwiązaniami niosącymi innowacje, nowoczesność. Prezes ZGC, Błażej Spychalski, przygotował wspólnie z Urzędem Miasta oraz starostwem powiatowym konferencję. Zaprosiliśmy na nią naukowców, którzy przybliżyli nam problematykę powstawania odwiertów geotermalnych. Chcemy spróbować sięgać po fundusze unijne i w 100% projekt odwiertów geotermalnych, utworzenia dodatkowej ciepłowni w Tomaszowie korzystającej ze źródeł geotermalnych, zrealizować. Oczywiście warunkowane jest to tylko i wyłącznie pozyskaniem środków unijnych w kwocie 100% ponieważ są to niesłychanie kosztowne programy, projekty – naszego miasta na to nie stać. Natomiast też nie możemy przejść obok możliwości, które daje nam ostatnia w zasadzie perspektywa. Nie tak dawno byliśmy w NFOŚ, również zgłębialiśmy wiedzę w zakresie odwiertów geotermalnych w zakresie programów ogólnopolskich, które mogą pozwolić na finansowanie takich przedsięwzięć. Jesteśmy dobrej myśli i ta dzisiejsza konferencja jest kontynuacją naszych zamierzeń. Chcemy przede wszystkim spowodować obniżenie kosztów dostarczania ciepła dla mieszkańców, a co za ty idzie obniżenia opłat oraz poprawę czystości powietrza w Tomaszowie, które pozostawia wiele do życzenia – mówi prezydent Marcin Witko

geotermia w Tomaszowie (1)

 

Moc zakładu (63MW), pracującego na 5 kotłach WR – 10 jest już dzisiaj wykorzystywana w 2/3, więc rezerwa nie jest aż tak znaczna. Właśnie z tego powodu ZGC poszukuje nowych źródeł ciepła. Analizowane są różne możliwości. Nadrzędnym celem jest niedopuszczenie do wzrostu cen ciepła dla mieszkańców i działających w Tomaszowie podmiotów.  Stąd zainteresowanie gorącymi wodami, które prawdopodobnie znajdują się pod Tomaszowem Mazowieckim.

Gdyby te pomysły nie były realne to w ogóle byśmy nie rozmawiali. Temat geotermii znany jest w Polsce już od kilkunastu lat, ale nie ma dzisiaj na tyle dużo chętnych, żeby go realizować – z różnych względów. Niektóre miasta wolą budować baseny, inne wolą inwestować w jakieś miękkie projekty, my chcemy inwestować w taki temat, dzięki któremu można będzie w Tomaszowie mieć po pierwsze: bardzo tanią energię cieplną, uzyskiwać także energię elektryczną, ale także dzięki której będzie mogło powstać nie jedno, nie dwa ale przynajmniej kilkadziesiąt a może i kilkaset nowych miejsc pracy w krótkim terminie i przede wszystkim o tym głównie mówimy. My nie po to inwestujemy duże pieniądze w modernizację, w unowocześnienie naszego obecnego Zakładu przy ulicy Wierzbowej, żeby go za chwilę, zamykać. To jest absolutnie wykluczone. Tym bardziej, że my jesteśmy także dość znacznym pracodawcą w samym mieście, gdyż nasz zakład zatrudnia 64 osoby, więc mówimy o dodatkowej, nowej instalacji, o nowym źródle ciepła, o nowych podłączeniach z tamtego źródła absolutnie nie mówiąc o tym, żeby myśleć o zamykaniu naszego Zakładu – mówi Błażej Spychalski prezes ZGC w Tomaszowie

geotermia w Tomaszowie (6)

Ciepło pozyskiwane z wód geotermalnych jest najtańszym źródłem ciepła jakie jest dzisiaj dostępne, choć koszty początkowe inwestycji są znaczne. Dlatego też Zakład chce postawić na instalację kogeneracyjną. Oprócz produkcji ciepła chce również produkować prąd. Dzięki temu koszty spłaty kredytu na budowę instalacji będą pokrywane z zysków ze sprzedaży prądu. To rozwiązanie pozwoli na nieprzerzucanie, jak to ma miejsce w wielu miejscach w Polsce, kosztów inwestycji na mieszkańców.

geotermia w Tomaszowie (5)

Tomaszów ma szczególne położenie. Na podstawie naszych badań i rozpoznania geologicznego, plus na podstawie opracowanych w ostatnich latach przez AGH i przez Stowarzyszenie Polska Geotermalna i Asocjacja, map cyfrowych Polski, to jest najlepszy obszar w Polsce do zlokalizowania pierwszych elektrowni geotermalnych – powiedział Prof. Jacek Zimny

Konferencja, która odbyła się w niedzielę, była jedną z pierwszych. Dr Marek Kazimierczak, prof. Jacek Zimny oraz prof. Ryszard Kozłowski, przybliżali zaproszonym gościom zagadnienia dotyczące geotermii.

Patronat medialny nad konferencją objęły: tvtomaszow.pl, TVP Łódź, Strefa Fm, 7 Dni oraz Radio Fama.

geotermia w Tomaszowie (2)

geotermia w Tomaszowie (4)

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa