Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Rekordowy rok w skansenie i grotach! 78 000 turystów!

Rekordowy rok w skansenie i grotach! 78 000 turystów!
28 grudnia
20:09 2016

Tomaszów Maz. z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie Polski. Dziesiątki tysięcy turystów (zarówno z kraju jak i zagranicy) odwiedza nasze miasto, podziwiając cuda natury, architektury, zabytki czy wreszcie takie unikalne „perełki” jak Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy i Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”.

skansen-i-niebieskie-zrdola-piknik-slodka-niedziela-14-08-2016_473

O ich wyjątkowości świadczy chociażby fakt, że zainteresowała się nimi Telewizja Polska. Na początku sierpnia br. jeden z odcinków programu TVP 1 „Pytanie na śniadanie” został poświęcony „Grotom Nagórzyckim”. Natomiast we wrześniu  realizowany był w tomaszowskim Skansenie materiał do nowego programu „Zakochaj się w Polsce”, prowadzonego przez znanego aktora Tomasza Bednarka. Odcinek poświęcony atrakcyjnym miejscom nad środkową Pilicą z tomaszowskim Skansenem, Niebieskimi Źródłami i Grotami na czele, będzie wyświetlany w TVP 1 na początku przyszłego roku.

tvp-w-skansenie

Jednak decydującym kryterium w ocenie atrakcyjności danego miejsca czy obiektu jest frekwencja oraz poziom satysfakcji turystów. I tutaj Skansen i Groty mają powody do zadowolenia. O ile w zeszły roku Skansen odwiedziło 30 000 a Groty 37 000 gości, o tyle w tym roku analogicznie do końca listopada było to 36 000 i 42 000. Łącznie liczba zwiedzających wzrosła w tym roku już aż o 11 000,  zbliżając się do liczby prawie 80 000 gości Skansenu i Grot.

skansen_rzeki_pilicy_tomaszow

zwiedzajacy-skansen

Na wysoką frekwencję wpłynęła zarówno unikatowość tomaszowskich placówek, jak i dodatkowe atrakcje oraz imprezy tam organizowane. Wymieniając tylko najważniejsze to warto wspomnieć że w Skansenie Rzeki Pilicy największym powodzeniem cieszyła się tradycyjna „Majówka historyczna” i „Noc Muzeów”, chociaż zorganizowana w wakacje „Słodka niedziela w Skansenie” czy  „Niedziela z „włamywaczem” również przyciągnęły tłumy. Skansen wziął także  udział w akcji „Dzień  Młynów” oraz Europejskich Dniach Dziedzictwa, w ramach których miał miejsce event historyczny „Polska Walcząca”, połączony z uroczystym otwarciem wystawy  pt. „Historia 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej”. Była to zresztą jedna z kilku wystaw jakie były prezentowane w tym roku w Skansenie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa „Pilicka Flotylla”, „Pamiątki marynarzy – rezerwistów” czy „Żołnierskie patriotyki – pamiątki z walk o Niepodległą Ojczyznę”. Atrakcyjną nowością był „I tomaszowski EVENT GEOCACHINGOWY” na który przybyli do Skansenu fani tej gry terenowej.

skansen-i-niebieskie-zrdola-piknik-slodka-niedziela-14-08-2016_098

Skansen i Groty reprezentowały Tomaszów Maz., na wielu imprezach m.in. VIII edycji  „Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGRO TRAVEL” w Kielcach, Dożynkach Prezydenckich w Spale, Międzynarodowych Targach Turystycznych „Piknik nad Odrą” w Szczecinie, spalskim Hubertusie czy MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH TURYSTYCZNYCH „World Travel Show” w Nadarzynie pod Warszawą.  Obie placówki po raz kolejny aktywnie włączyły się w organizację XIX Rajdu Brzegiem Pilicy oraz wzięły udział ogólnopolskiej akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ. Weekend za pół ceny”.

groty_nagorzyckie_tm

W Podziemnej Trasie Turystycznej „Groty Nagórzyckie” największym powodzeniem w tym roku cieszyła się Noc Muzeów z iluminacją skarpy na czele oraz tradycyjne Andrzejki w Grotach. Nowością były wystawy z cyklu UTALENTOWANI – NIEZNANI promujące lokalnych artystów. W tym roku zaprezentowane zostały już trzy wystawy: „Wernisaż prac Tadeusza Wolskiego – tomaszowskiego rzeźbiarza amatora”, „Stanisław Wasilewski – malarstwo” i „Wernisaż fotografii Joanny Klatki”. Galeria pod Grotami otworzyła swoje podwoje również dla najmłodszych, prezentując wystawę prac III Powiatowego Konkursu Plastycznego „Dolina Pilicy”.

otwarcie-wystawy-historia-25-pp-armii-krajowej

O sukcesie frekwencyjnym zadecydowała jednak przede wszystkim profesjonalna obsługa prawie 80 000 gości, którzy z pełną satysfakcją zwiedzali największe atrakcje naszego miasta. Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła i Groty Nagórzyckie już na stałe wpisały się w plany turystów, dla wielu stanowiąc swoistą, jakże atrakcyjną „wizytówkę” Tomaszowa Mazowieckiego.

skansen_rzeki_pilicy_noca

 

Foto: Dariusz Kwapisiewicz, Tekst: Piotr Płocki


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu