Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Tomaszów na szlaku filmowym województwa łódzkiego

Tomaszów na szlaku filmowym województwa łódzkiego
30 września
16:37 2016

Skansen Rzeki Pilicy wzbogacił się ostatnio o nową atrakcję, którą jest tablica ukazująca nasze miasto jako głównego „aktora” wielu filmów fabularnych. Można powiedzieć, że Tomaszów Mazowiecki ma szczęście do filmu. Realizowano tu zdjęcia do kilku produkcji, przy czym niemal każdy filmowy epizod związany był z bardzo charakterystycznym plenerem.

tomaszow_na_szlaku_filmowym

Dziś bez trudu można wędrować po mieście i odkrywać miejsca uwiecznione na taśmie filmowej. Prawdopodobnie w roli pleneru Tomaszów Mazowiecki debiutował w serialu „Czterej pancerni i pies”. To tutaj  pancerni wspomogli oddział rotmistrza Kality w obronie mostu – w tej roli wystąpił zabytkowy most kolejowy (rozebrany w 2015 r.) na rzece Pilicy. Z kolei Gustlik (Franciszek Pieczka) ćwiczył celność strzału po skróceniu lufy czołgu „Rudy” w sąsiedztwie położonej w gminie Tomaszów Mazowiecki kopalni piasku „Biała Góra”. Nad Pilicą (która wówczas na potrzeby filmu stała się Odrą) nieopodal tzw. Małych Grotach Nagórzyckich załoga czołgu 102 wbiła słup z godłem Polski. Rysunek orła uzupełniony został o góry – tworzył go Grigorij (Włodzimierz Press), który chciał dodać element krajobrazu Gruzji. Z kolei przy przystani OSiR na ul. PCK przez rzekę przedzierał się Tomasz Czereśniak (Wiesław Gołas).

czterej-pancerni_tomaszow2

Żelazny most nad Pilicą w Tomaszowie Mazowiecki – Czterej Pancerni i Pies (odc. 10)

 

W „Rzeczpospolitej babskiej” również wykorzystano Pilicę, tyle że na wysokości Rezerwatu Przyrody „Niebieskie Źródła”. Tutaj batalion kobiecy (podglądany przez dwóch saperów) zażywał kąpieli, tu łowił ryby Bolko (Damian Damięcki). W tle widoczny był istniejący do dziś jaz na Pilicy.

 

Filmem mocno związanym z Tomaszowem jest „Rebus” . Niemal cała akcja toczyła się w mieście, dzięki czemu można zobaczyć jak wyglądało ono w latach 70. XX w.   W kadrze uwiecznione zostały m.in. tzw. Alejki, czyli al. Piłsudskiego, ulica Rzeźnicza, czy dawne kino Mazowsze przy ul. Jerozolimskiej 1.

 

Tomaszowski plener wykorzystano również przy „Ziemi obiecanej”. Nakręcono tu tzw. dokrętkę przy spalonej fabryce Borowieckiego, Welta i Bauma. Oryginalna dekoracja stojąca w Łodzi spaliła się doszczętnie podczas zdjęć z pożaru. Krótkie ujęcie z pozostałościami fabryki już nie mogło tam powstać. Dlatego skorzystano z faktu, że w podobnym czasie wybuchł autentyczny pożar w Tomaszowie Maz., w dawnej mieszalni pasz przy ul. Głównej i tutaj nagrano scenę z aresztowaniem Bum-Buma (Marek Walczewski).

 

Swój akcent filmowy mają również położone na terenie Tomaszowa „Groty Nagórzyckie”. Wykorzystano je w jednym z odcinków serialu dla młodzieży „Urwisy z doliny młynów”. Dzięki temu można się przekonać jak Groty wyglądały przed otwarciem tutaj w 2012 roku Podziemnej Trasy Turystycznej.

 

Warto dodać, że Skansen Rzeki Pilicy gościł w zeszłym roku Macieja Kronenberga – autora książki pt. „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”. Opowiadał on wówczas o kulisach powstawania filmów, zarówno tych kręconych w samym Tomaszowie Maz., jak i w innych nadpilickich plenerach m.in. w skansenowej „stacyjce Reymonta”. Obecnie Maciej Kronenberg stoi na czele Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO w Łodzi. Realizuje ono projekt „Szlak Filmowy Województwa Łódzkiego” i we współpracy z naszą placówką przygotowało m.in. wspomnianą wyżej tablicę, poświęconą „filmowej karierze” Tomaszowa Maz.  Zainteresowanych zapraszamy serdecznie do naszej placówki.

 

UM w Tomaszowie Maz.


 

[the_ad_placement id=”stopka-artykulu”][the_ad id=”6593″]

 


 

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu